Tip II Diabetes Mellituslu bireylerde ikili görev performansının değerlendirilmesi
Evaluation of dual task performance in individuals with Type II Diabetes Mellitus
  1. Tez No: 876789
  2. Yazar: ABDULKADİR ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Tip II diabetes mellituslu bireylerin ikili görev performanslarının sağlıklı bireylere göre karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza yaş ortalaması 59,383 ± 6,77 yıl olan 81 Tip II diabetes mellituslu birey, yaş ortalaması 58,417 ± 6,47 yıl olan 60 sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların ikili görev performanslarının değerlendirilmesi için 10 metre yürüme testi ve zamanlı kalk yürü testinin içine entegre edilen motor-motor ve motor-kognitif testler uygulandı. Bireylerin açlık kan glukoz, tokluk kan glukoz, HbA1c değerleri hastane sisteminden çekilirken diyabet yaşı bireylerden alınan sözel cevapla değerlendirildi. Günlük yaşam aktiviteler sırasında ikili görev performansı ikili görev anketi ile kognitif dikkati Stroop test TBAG formu ile nöropati varlığı Semmes Weinstein monofilament testi ve Michigan nöropati anketi ile değerlendirildi. Bulgular: Yapılan değerlendirme sonucunda Tip II diabetes mellituslu bireyler sağlıklı bireylere göre hem TUG testind hem de 10 MWT testlerinde motor-motor ve motor-kognitif testlerde daha kötü ikili görev performansı sergiledikleri görüldü (p0,05). Her iki grup arasında Stroop test TBAG formu açısından anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonucunda Tip II diabetes mellituslu bireylerin ikili görev performansının sağlıklı bireylere göre daha kötü olduğunu tespit ettik. Tip II diabetes mellituslu bireylerin rehabilitasyon süreçlerine ikili görev egzersizleri eklenmesi bu bireylerin günlük yaşam aktivitelerde yaşadığı olumsuz durumları azaltabilir ve kognitif yıkımı yavaşlatabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the dual task performance of individuals with Type II diabetes mellitus compared to healthy individuals. Material and Methods: Eighty-one individuals with Type II diabetes mellitus with an average age of 59.383 ± 6.77 years and sixty healthy individuals with an average age of 58.417 ± 6.47 years were included in our study. To evaluate the dual task performance of the participants, motor-motor and motor-cognitive tests integrated into the 10-meter walk test and the timed up and go test were applied. While the fasting blood glucose, postprandial blood glucose and HbA1c values of the individuals were collected from the hospital system, the diabetic age was evaluated with the verbal response received from the individuals. Dual task performance during daily living activities was evaluated with the dual task questionnaire, cognitive attention was evaluated with the Stroop test TBAG form, and neuropathy was evaluated with the Semmes Weinstein monofilament test and Michigan neuropathy questionnaire. Results: As a result of the evaluation, it was seen that individuals with Type II diabetes mellitus exhibited worse dual task performance in motor-motor and motor-cognitive tests in both the TUG test and the 10 MWT tests compared to healthy individuals (p 0.05). There was no significant difference between the two groups in terms of Stroop test TBAG form (p>0.05). Conclusion: As a result of our study, we found that the dual task performance of individuals with Type II diabetes mellitus was worse than that of healthy individuals. Adding dual-task exercises to the rehabilitation processes of individuals with type II diabetes mellitus may reduce the negative situations experienced by these individuals in daily living activities and slow down cognitive decline.