Yutma bozukluğu olan ve olmayan serebral palsi'li çocuklara bakım verenlerin duygusal zeka seviyeleri ile aile etkilenimi ve depresyon arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between emotional intelligence levels, family influence and depression of caregivers of children with cerebral palsy with and without swallowing disorder
  1. Tez No: 876791
  2. Yazar: SÜMEYYE BÜŞRA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızın amacı SP'li çocuklara bakım verenlerin duygusal zekâ seviyeleri ile aile etkilenimi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya 2-18 yaş arasındaki Serebral Palsili çocuklar ve bakım verenleri dahil edildi. Hem çocukların hem de bakım verenlerin demografik bilgileri kaydedildi. Bakım verenlerin duygusal zekâ seviyesi Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ile, depresyon seviyeleri Beck Depresyon Envanteri ile yapıldı. Bakım verenin yaşam kalitesi PedsQL Ailevi Etki Anketi ile ölçüldü. Yutma bozukluğundan etkilenme dereceleri Beslenme/Yutma Etki Anketi (Turkish version of the Feeding-Swallowing Impact Survey / T- FS IS) ile yapıldı. Çocukların kaba motor fonksiyon seviyeleri Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) ile fonksiyonel becerileri ise Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PÖDE) ile yapıldı. Çocukların yutma bozukluğu şiddetini belirlemek için Çocuklar için Türkçe Yeme Değerlendirme Aracı (Pedi- EAT-10) kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen çocuklar Yeme İçme Becerileri Sınıflandırma Sistemi (EDACS) ölçeğine göre iki gruba ayrıldı: Seviye 2-5 arasında olanlar çalışma grubu (GRUP 1); seviye 1 olanlar ise kontrol grubu (GRUP 2) olarak adlandırıldı. SP'li çocuklara bakım verenlerin duygusal zekâ ölçeği iyimserlik alt skoru ile PedsQL ölçeği alt skorları ve toplam skor arasında pozitif yönde düşük seviye korelasyon bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the distance between the emotional intelligence levels of caregivers of people with CP and family influence and quality of life. Children with Cerebral Palsy between the ages of 2-18 and those who provided designs were included in the study. Demographic information of both children and caregivers was recorded. Caregivers' emotional intelligence level was measured by the Revised Schutte Emotional Intelligence Scale, and their levels were measured by the Beck Depression Inventory. Caregiver quality of life was measured with the PedsQL Familial Impact Questionnaire. Degrees of being affected by swallowing disorders were measured using the Nutrition/Swallowing Impact Survey (Turkish version of the Nutrition-Swallowing Impact Survey / T-FS IS). The gross motor function levels of the children were assessed using the Gross Motor Function Classification System (GMFCS) and the Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI). To identify children's swallowing disorders, the English Eating Assessment Tool for Children (Pedi-EAT-10) was recorded. The children included in the study are divided into two groups according to the functioning of the Eating and Drinking Skills Classification System (EDACS): Those between levels 2-5 are in the study group (GROUP 1); Those with level 1 were called the control group (GROUP 2). There was a low level of positive aspects between the emotional intelligence constructive optimism sub-score, PedsQL functional sub-scores and the total score of motor caregivers with CP (p0.05).