Babaların emzirmeye destek olduklarına ilişkin görüşleri ile annelerin destek algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between fathers' opinions of supporting breastfeeding and mothers' perception of support
  1. Tez No: 876793
  2. Yazar: BÜŞRA BOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, babaların emzirmeye destek olduklarına ilişkin görüşleri ile annelerin destek algısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı olarak yapılan çalışmanın örneklemini 0-1 aylık bebeği olan, emziren 217 anne ve eşi olmak üzere toplam 434 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Ankara'da bulunan iki eğitim ve araştırma hastanesinde Ekim 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Katılımcı Bilgi Formu, Babaların Emzirmeye Etkisi Ölçeği (BEEÖ) ve Emzirme Destek Ölçeği (EDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde; ortalama±standart sapma, sayı, yüzde, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro Wilk, Bağımsız Grup T Testi, ANOVA, Kruskal-Wallis, Posthoc analizler, korelasyon analizleri ve regresyon analizi kullanılmıştır. Annelerin EDÖ toplam puan ortalaması 11,25±2,32'dir. Annelerin EDÖ alt boyut puan ortalamaları; eşle ilgili hususlar 6,05±1,35, çocuk yetiştirme ve ev işlerinde iş birliği 1,94±0,94, eşin emzirmeyle ilgili istekleri 3,26±0,82'dir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the relationship between fathers' opinions about supporting breastfeeding and mothers' perception of support. The descriptive study included 434 participants, comprising 217 breastfeeding mothers with infants aged 0-1 month and their spouses. Data were collected on October 2023-January 2024 at two education and research hospitals in Ankara. Data collection involved the Participant Information Form, Partner Breastfeeding Influence Scale (PBIS), and Breastfeeding Support Scale (BSS). Data analysis included mean±standard deviation, number, percentage, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro Wilk, Independent Sample T-Test, ANOVA, Kruskal-Wallis, Posthoc analyses, correlation and regression. The mean total score of the BSS was 11.25±2.32. The mean scores for BSS subscales were as follows: considerations for the wife 6.05±1.35, cooperation with child-rearing and housework 1.94±0.94, the husband's desire to breastfeeding 3.26±0.82.