3 boyutlu yazıcı sistemleriyle üretilen maksiller tam protez kaidelerinin doku yüzeyi adaptasyonuna farklı damak derinliklerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different palatal vault depths on tissue surface adaptation of 3D printed maxillary denture bases
- Tez No: 876796
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YANIKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Tam protezlerin başarısında anatomik faktörler ve üretim yöntemlerindeki farklılıklar etkili olabilmektedir. Bu çalışmada, farklı üretim yöntemleri ile elde edilen tam protez kaidelerinin iç yüzeyinin, farklı damak derinliklerine sahip alçı modeller ile temsil edilen doku yüzeyine adaptasyonunun dijital ortamda karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: 3 farklı damak derinliğine sahip 3 dişsiz maksiller ana model elde edilerek dublike edildi. Ardından yüzeyleri masaüstü 3 boyutlu tarayıcı cihazında tarandıktan sonra stereolitografi (stl.) formatında dijital ortama aktarılıp, 2 mm kalınlığında maksiller tam protez kaideleri tasarlandı. Dijital ışık işleme (DLP) ve Sıvı kristal ekran (LCD) olmak üzere 2 çeşit 3 boyutlu üretim yöntemi ve kontrol grubu olarak ise konvansiyonel basınçlı mufla (KBM) yöntemi ile kaide üretimleri gerçekleştirildi (n:12). Üretilen protez kaidelerinin palatal yüzeyleri taranıp dijital ortama aktarıldı. Taranan model ve kaide yüzeyleri yüzey çakıştırma yazılım programı kullanılarak çakıştırıldı ve sapmalar tespit edildi. Elde edilen sapma değerleri istatistiksel olarak değerlendirildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Anatomical factors and differences in production methods may be effective in the success of removable complete dentures. In this study, it was aimed to compare the adaptation of the intaglio surface of complete denture bases that have different palate depths in a digital environment obtained by different production methods. Material and method: Three edentulous maxillary main models with 3 different palatal depths were obtained and duplicated. Then, after their surfaces were scanned, they were transferred to digital media in stereolithography (stl.) format, and 2 mm thick maxillary complete denture bases were designed. Two types of 3 dimensional production methods, digital light processing (DLP) and Liquid crystal display (LCD), were used, and the conpression molding (KBM) method was used as the control group. The palatal surfaces of the produced denture bases were scanned and transferred to digital media. The scanned model and base surfaces were superimposed using the surface matching software and deviations were detected. The obtained deviation values were evaluated statistically (p0.05).