8 haftalık temel voleybol eğitiminin erken ergenlik dönemindeki çocukların seçilmiş motorik özellikleri üzerine etkisi
The effect of 8-week basic volleyball training on selected motoric characteristics of early adolescent children
  1. Tez No: 876795
  2. Yazar: YAKUP BOSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Erken ergenlik dönemi, çocukların fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimlerinde hızlı değişimlerin yaşandığı, kimlik ve benlik algılarının şekillendiği kritik bir süreçtir ve bu dönemde sağlıklı gelişim, bireyin gelecekteki yaşam kalitesi ve başarısı için büyük önem taşır. Bu çalışmanın amacı 8 hafta süre ile uygulanan temel voleybol eğitiminin erken ergenlik döneminde bulunan kız çocuklarının seçilmiş motorik özellikleri üzerine etkilerini incelemektir. Araştırma Konya Selçuklu Belediyesine bağlı yaz spor okullarında temel voleybol eğitimi alan erken ergenlik döneminde bulunan 26 kız çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, deneme modellerinden ön test – son test tek gruplu model (Yarı deneysel) olarak desenlenmiştir. Katılımcılara 2023 yılı Temmuz ve Eylül ayları arasında birim antrenman süresi 60 dakika ve haftada 3 gün olmak üzere 8 hafta süre ile temel voleybol eğitim programı uygulanmıştır. Temel voleybol eğitimi öncesi ve sonrasında katılımcıların seçilmiş motorik özelliklerini değerlendirmek için Eurofit Test Bataryası ile ön test son test ve ölçümler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 22 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Early adolescence is a critical period in which rapid changes occur in children's physical, emotional and social development, and their identity and self-perception are shaped, and healthy development in this period is of great importance for the individual's future quality of life and success. The aim of this study is to examine the effects of basic volleyball training applied for 8 weeks on selected motoric characteristics of girls in early adolescence. The research was carried out on 26 girls in early adolescence who received basic volleyball training in summer sports schools affiliated with Konya Selçuklu Municipality. The research was designed as a pretest-posttest single-group model (quasi-experimental), one of the experimental models. A basic volleyball training program was applied to the participants for 8 weeks, with a unit training time of 60 minutes and 3 days a week, between July and September 2023. Pretest, posttest and measurements were carried out with the Eurofit Test Battery to evaluate selected motoric characteristics of the participants before and after basic volleyball training. The data obtained within the scope of the research were analyzed using the SPSS 22 statistical package program. It was determined that the data showed normal distribution.