The Impact of culture on foreign language teaching
Kültürün yabancı dil öğretimine etkisi
  1. Tez No: 87680
  2. Yazar: ÖZNUR BENDERLİOĞLU DOĞANGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Kültür tanımlanması zor bir kavram olmasına rağmen, insanlar için büyük önem taşır ve eğitim yoluyla öğrenilir. Yabancı dilin kültürünün öğrenilmesinde ki amaç, hedef dilin insanlarını daha iyi anlamak, iki kültür arasında köprü oluşturmak ve kültürel farklılıklardan doğacak yanlış anlamaları ortadan kaldırmaktır. Bu çalışma, İngiliz dilinin öğretimi ve öğreniminde kültürün etkisini ve öğrencilerin, kültürler arası iletişimdeki engelleri aşmalarında hedef kültürü tanımalarının önemini tartışmaktadır. Bu amaçla, Türk öğrencilerin İngiliz insanı, dili ve kültürüne ilişkin bilgilerini ve tutumlarını belirlemek üzere anket uygulanmış, sonuçları değerlendirilmiş ve yabancı dil öğretmenlerine uygulanabilir öneriler sunulmuştur. Bu çalışmada, ayrıca, hedef dilin kültürünü öğrenmede gelişme süreci ve hedef dilin kültürünü öğretmenin önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Although the culture is a concept which is difficult to define, it is important for the people and it is learned by education. The aim of learning the culture of the target language speaker's is to understand the TL speakers better, build a bridge between the two cultures and destroy the misunderstanding caused by the cultural differences. This study discusses the effect of the culture on the English language teaching and learning, and also the importance of knowing the target culture in removing the barriers to inter cultural commurication. For this reason, a questionnaire was administered to the Turkish students Of English to find out their knowledge of and attitutes towards the British people, their language and culture. The results were assessed and discussed and some applicable suggestions were presented. This study focuses on the process and the importance of learning target language culture.