The impact of genre-based reading instruction on adult EFL learners' critical literacy skills
Tür odaklı okuma öğretiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen yetişkinlerin eleştirel okuryazarlık becerilerine etkisi
- Tez No: 642520
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FERYAL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma tür odaklı okuma öğretiminin yükseköğretim kademesinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen yetişkin öğrenenlerin eleştirel okuryazarlıklarına olan etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmada açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Yüksekokulu'nda öğrenim gören 26 tekrar sınıfı öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma iki aşamadan oluşmuştur. Çalışmanın ilk aşaması, okuma becerileri testi (Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı'nın okuma bölümü) ve çevrim içi (uygulama temelli) bir eleştirel düşünme testi (Kaliforniya Eleştirel Düşünme Becerileri Testi (KEDBT)) ile denk olmayan (ön test-son test) kontrol gruplu desen ile yapılandırılmış yarı deneysel uygulama sürecini (Creswell, 2014) kapsamıştır. İkinci aşamada katılımcıların eleştirel okuryazarlık ile ilgili algılarını araştırmak amacıyla odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Eleştirel okuryazarlık ve geleneksel okuryazarlık öğretimi uygulanacak gruplar, üç grup (Eleştirel Okuryazarlık Grubu (EOG), Geleneksel Okuryazarlık Grubu (GOG), Web Tabanlı Öğrenme Grubu (WTÖG)) arasından seçkisiz atama yoluyla belirlenmiştir. Ön testlerin uygulanmasından sonra dört haftalık bir tür odaklı okuma öğretimi programı gerçekleştirilmiştir. Belirlenmiş olan metin türlerinin öğretimi için 24 adet ders planı (8 adet ders planının EOG, GOG ve WTÖG için farklı versiyonları) hazırlanmıştır. GOG ders planlarından farklı olarak, EOG ve WTÖG grupları için hazırlanan ders planlarına“kod çözme, metne katılma ve metni kullanma”etkinliklerinin yanı sıra“metin eleştirme”aktiviteleri de dahil edilmiştir. Metin seçim sürecinde metin türleri,“kültür”olarak belirlenmiş olan kavramsal öğe, katılımcıların dil yeterlik düzeyleri, yaşları, ilgi alanları, bölümleri ve ihtiyaçlarını içeren bir çok parametre göz önünde bulundurulmuştur. EOG ve GOG, seçilmiş olan metin türleri ve metinlere yönelik 720 dakikalık bir eğitim almıştır. Ödev olarak verilecek olan ders materyalleri ve etkinliklerin WTÖG ile paylaşılması için eğitsel bir sosyal medya sitesi olan (Canady, Martin, & Scott, 2018, p. 108) Edmodo kullanılmıştır. Öğretim sürecinin bitiminde son testler uygulanmıştır. Son olarak, EOG'dan 8 katılımcıyla odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Nicel veri analizi için Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi (22. Sürüm) kullanılmıştır. Nitel veri analizinde tematik kodlama yapılmıştır. Sonuçlar, farklı odak noktalarıyla tasarlanmış olan dört haftalık tür odaklı okuma öğretim programının çalışma gruplarının okuma ve eleştirel düşünme son test skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişime neden olmadığını göstermiştir. Okuma ve KEDBT son test skorları karşılaştırıldığında çalışma gruplarının skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Katılımcıların okuma ve eleştirel düşünme becerileri skorları arasındaki ilişkiyle ilgili olarak sonuçlar katılımcıların okuma ve eleştirel düşünme son test skorları arasında çok zayıf bir ilişki olduğunu ya da neredeyse ilişki olmadığını göstermiştir. Son olarak, hiç bir çalışma grubunda kadın ve erkek katılımcıların eleştirel okuryazarlık becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmamıştır. Nitel veri analizi, katılımcıların eleştirel okuryazarlık becerilerinin öğretimi ile ilgili algılarının olumlu olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, günümüz dijital toplumunda okuma değişime uğramıştır ve“artık sadece bilgiyi edinmekle ilgili değildir; bilgiyi yapılandırmak, eleştirel düşünmek ve iyi temellendirilmiş yargılara varmakla ilgilidir”(Schleicher, 2018). Bu nedenle“eleştirel düşünme kolay kazanılabilir bir beceri olmadığından”(Batı & Kaplan, 2015, p. 53), eleştirel okuryazarlık 21. yüzyıl dil öğretim müfredatının ana öğesi olmalı ve“öğretimsel”bir yaklaşımla değil,“programın bir parçası olarak”öğretilmelidir. Eleştirel okuma becerileri birbirine bağlı farklı beceriler içerdiğinden (Lestari, 2015), daha açık ve kesin sonuçlara ulaşmak için daha fazla katılımcıyla, daha uzun bir süreci kapsayan eğitsel müdahale ve sürekli öğretim sürecini kapsayan daha fazla araştırma yapılmalıdır. Daha büyük bir katılımcı grubuyla, daha yüksek motivasyonlu ve İngilizce'de daha yetkin olan katılımcılarla benzer çalışmalar gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the impact of genre-based reading instruction on adult English as a Foreign Language (EFL) learners' critical literacy skills at tertiary level. An explanatory sequential mixed methods design was adopted in the study. The participants (N = 26) were repeat students studying in the School of Foreign Languages (SFL), at a state university. The research involved two phases. The first phase of the study involved a reading comprehension test (the reading section of the Testing of English as a Foreign Language (TOEFL) test) and an online (app-based) critical thinking test (the California Critical Thinking Skills Test (CCTST)) followed by a quasi-experimental treatment process, with a nonequivalent (pretest and posttest) control group design (Creswell, 2014). In the second phase, focus group interviews were conducted to explore participants' perceptions of critical literacy. The groups (i.e., Critical Literacy Group (CLG), Conventional Literacy Group (CoLG), and Web-Based Group (WBG)) that would be instructed critical literacy skills and conventional literacy skills were assigned randomly. After the administration of pretests, a four-week genre-based reading instruction program was implemented. To teach the selected genres (i.e., narrative, descriptive, argumentative, comparison and contrast), twenty-four lesson plans (eight lesson plans with three variations (i.e., CLG, CoLG, and WBG versions) were prepared. Different from the CoLG lesson plans,“text critiquing”activities were also incorporated into instruction in addition to“code breaking, text participating, and text using”activities in the CLG and WBG lesson plans. In the text selection process, a number of parameters, including genres, the conceptual unit (i.e., culture), and participants' language proficiency levels, age, interests, departments, and needs, were taken into account. CLG and CoLG received a 720-minute training on the selected genres and texts. To share the course materials/tasks to be assigned with WBG, Edmodo,“an educational social media site”(Canady, Martin, & Scott, 2018, p. 108) was used. Following the instruction process, posttests were administered. Lastly, focus group interviews were conducted with the CLG participants (N = 8). The Statistical Package for Social Sciences (SPSS), Version 22, was used to analyze the quantitative data. Thematic coding was employed to analyze the qualitative data. The results revealed that a four-week genre-based reading instruction program designed with different foci did not result in a statistically significant change in the reading and critical thinking posttest scores of the study groups. The comparison of the reading and CCTST posttest scores showed that that there was no statistically significant difference among the study groups' posttest scores. With regard to the relationship between participants' reading and critical thinking posttest scores, the results displayed that there was a very weak correlation or almost no association between participants' reading and CCTST posttest scores. Lastly, there was no statistically significant difference between female and male participants' critical literacy skills in any of the study groups. The analysis of the qualitative data revealed positive learner perceptions regarding the instruction of critical literacy skills. To conclude, reading has evolved in today's digital society and“is no longer mainly about extracting information; it is about constructing knowledge, thinking critically and making well-founded judgements”(Schleicher, 2018). Thus, critical literacy should be a core component of the 21st century language teaching curriculum and should be taught with a“programmatic”approach rather than an“instructional”approach (Behar-Horenstein & Niu, 2011) as“critical thinking is not an easily attainable skill”(Batı & Kaplan, 2015, p. 53). Further research with a more ample sampling, an extended educational intervention and a continual instruction period is required to reach clearer and more definite conclusions, for critical reading skills involve interconnected skills (Lestari, 2015). Similar studies should be conducted with a larger sample size and with a highly motivated group of participants who are more proficient in English.