Kapsayıcı pedagojinin yabancı dil olarak İngilizce dersinde öğrenci gelişimine etkisi
The impact of inclusive pedagogy on student development in English as a foreign language classes
- Tez No: 1020684
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS SAKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kapsayıcı pedagojinin yabancı dil olarak İngilizce dersinde öğrenci gelişimine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Küreselleşme ile birlikte sınıflar dil, inanç, yeti düzeyi, cinsiyet, etnisite, sosyoekonomik altyapı, kültür, göç gibi farklılıklardan dolayı her zamankinden daha fazla çeşitlilik barındırmaktadır. Bu farklılıkları göz önünde bulundurarak öğrencilerin, farklı eğitsel ihtiyaçlarının adil ve hak temelli bir anlayış doğrultusunda dikkate alınarak eğitim ve öğretim sürecine katılması gereklidir. Bu doğrultuda, bu araştırmada öğrencilerin yabancı dil olarak İngilizce dersinde derse katılım düzeyleri, derse yönelik tutumları, aidiyet duyguları, dil akıcılıkları, prososyal davranış eğilimleri ve akademik özgüven düzey durumları incelenmiştir. Araştırma yarı deneysel desenden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama süreci öğrencilere çalışmanın başında ve sonunda uygulanan ön test ve son test ölçekleri, gözlem formaları ve rubrikler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada sekiz hafta süren kapsayıcı pedagojik yöntem ve teknikler uygulanmış, süreçte ön test ve son testler uygulanarak kapsayıcı pedagojik program test edilmiştir. Uygulama deney grubu için 63, kontrol grubu için de 63 olmak üzere toplam 126 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 2 farklı devlet okulundan seçilmiştir. Örnekleme sürecinde doğal sınıf şubelerinin bütün olarak araştırmaya dâhil edilmesi tercih edilmiş ve bu doğrultuda küme (cluster) örnekleme yaklaşımı benimsenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular kapsayıcı pedagojinin yabacı dil olarak İngilizce dersinde öğrencilerin derse katılım düzeyleri, derse yönelik tutumları, aidiyet duyguları, dil akıcılığı, olumlu sosyal davranış eğilimleri ve akademik özgüvenleri üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, kapsayıcı pedagojik uygulamaların öğrencilerin farklı gelişim alanlarını destekleyerek eğitimde daha adil ve hakkaniyetli yaklaşımın benimsenmesi ve uygulanmasını ortaya koymuştur. Bu araştırmada, kapsayıcı pedagojinin yabancı dil olarak İngilizce dersinde öğrencilerin farklı gelişim alanlarını destekleyerek çalışmanın alanyazına anlamlı katkılar sağlaması hedeflenmiştir. Bu bağlamda kapsayıcı pedagojik uygulamalarına daha fazla yönelmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of inclusive pedagogy on student development in English as a foreign language classes. With globalization, classrooms have become more diverse than ever in terms of language, beliefs, ability levels, gender, ethnicity, socioeconomic background, culture, and migration. Considering this diversity, it is essential that students' varied educational needs are addressed fairly and based on a rights-oriented approach, ensuring their participation in the teaching and learning process. Accordingly, this research investigated students' levels of participation in class, attitudes toward the course, sense of belonging, language fluency, prosocial behavior tendencies, and academic self-confidence. The study was conducted using a quasi-experimental design. Data collection involved pre-tests and post-tests administered at the beginning and end of the study, along with observation forms and rubrics. Inclusive pedagogical methods and techniques were implemented over an eight-week period, with pre- and post-tests used to evaluate the program. The application was carried out with a total of 126 students—63 in the experimental group and 63 in the control group—selected from two different public schools. Cluster sampling was adopted by including entire natural classroom sections in the study. Findings revealed that inclusive pedagogy had a significant effect on students' participation levels, attitudes toward the course, sense of belonging, language fluency, positive social behavior tendencies, and academic self-confidence in English as a foreign language classes. The study demonstrated that inclusive pedagogical practices support various areas of student development, thereby promoting a fairer and more equitable approach in education. This research aims to contribute meaningfully to the literature by showing how inclusive pedagogy supports multiple dimensions of student development in foreign language learning. In this context, greater emphasis on inclusive pedagogical practices is recommended for further studies.