Karanlık ile aydınlığın savaşı: Taraftarlarda karanlık ve aydınlık üçlü ile empati, schadenfreude, takım kimliği ve faır play ilişkisi
The war between darkness and light: The relationships between dark-triad, light-triad, empathy, schadenfreude, team identification and fair play, among fans
- Tez No: 876814
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve diğer spor kulüplerinin taraftarlarının karanlık üçlü, aydınlık üçlü, schadenfreude, takım kimliği, empati ve fair play düzeylerini belirlemeyi ve bu özellikler arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemleri kullanılarak, kolayda ve kartopu örnekleme yöntemleri ile 709 futbol taraftarından çevrimiçi anket yoluyla veri toplanmıştır. Çeviri-geri çeviri yöntemiyle Türkçeye uyarlanan ölçekler, AFA ve DFA ile test edilmiştir. Yakınsak geçerlik için AVE ve CR değerleri, ayırt edici geçerlik için HTMT ve iç tutarlık için Alpha değerleri hesaplanmıştır. Model 1, karanlık üçlü, schadenfreude ve takım kimliği yapılarından, Model 2 ise aydınlık üçlü, duyuşsal empati, takım kimliği ve fair play yapılarından oluşmaktadır. Sonuçlara göre, Model 1'de karanlık üçlü ile schadenfreude ve schadenfreude ile takım kimliği arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Karanlık üçlü ile takım kimliği arasında doğrudan ilişki bulunmamakla birlikte, schadenfreude'nin aracılık etkisi tespit edilmiştir. Model 2'de ise aydınlık üçlü ile duyuşsal empati arasında pozitif, aydınlık üçlü ile takım kimliği arasında negatif ilişki; duyuşsal empati ile fair play arasında negatif, takım kimliği ile fair play arasında pozitif ilişki belirlenmiştir. Ayrıca, duyuşsal empatinin aydınlık üçlü ile fair play arasında aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the dark triad, light triad, schadenfreude, team identity, empathy and fair play levels of Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray and other sports clubs' fans and to examine the relationships between these characteristics. Using quantitative research methods, data were collected from 709 football fans through an online survey using convenience and snowball sampling methods. The scales, which were adapted into Turkish by translation-back translation method, were tested with EFA and CFA. AVE and CR values for convergent validity, HTMT for discriminant validity and Alpha values for internal consistency were calculated. Model 1 consists of the constructs of dark triad, schadenfreude and team identity, and Model 2 consists of the constructs of light triad, affective empathy, team identity and fair play. According to the results, a positive relationship was found between the dark triad and schadenfreude and between schadenfreude and team identity in Model 1. Although there was no direct relationship between the dark triad and team identity, the mediating effect of schadenfreude was found. In Model 2, there was a positive relationship between the light triad and affective empathy, a negative relationship between the light triad and team identity, a negative relationship between affective empathy and fair play, and a positive relationship between team identity and fair play. In addition, affective empathy was found to have a mediating effect between the bright trio and fair play.