Nitelikli cinsel saldırı suçunda ispat
Proof in the crime of qualified sexual assault
- Tez No: 876813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Organ veya sair cisim sokmak suretiyle gerçekleştirilen nitelikli cinsel saldırı, mağdurun cinsel özgürlüğünü ihlal eden, fiziksel ve psikolojik etkileri nedeniyle mağdurun kişiliğine ağır zarar veren bir suçtur. Suçun, çoğunlukla kapalı kapılar ardında işlenmesi ve mağdur üzerindeki etkileri ispat açısından zorluk oluşturmaktadır. Nitelikli cinsel saldırı suçunun ispatındaki zorluk çoğu zaman suçun cezasız kalmasına neden olmaktadır. Çalışmanın konusunu, cinsel saldırı suçu ile ispat ve delillerin kavramsal çerçevesinin oluşturularak nitelikli cinsel saldırı suçunda ispatın incelenmesi oluşturmaktadır. Bu bağlamda nitelikli cinsel saldırı suçunda ispat açısından zorluk oluşturan nedenlerin tespiti, öğreti ve mahkeme kararları da dikkate alınarak suçun ispatının değerlendirilmesi ve ispat açısından zorluk oluşturan nedenlerin ortadan kaldırılabilmesi için öneriler üretilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Qualified sexual assault committed by inserting an organ or other object is a crime that violates the sexual freedom of the victim and causes serious damage to the victim's personality due to its physical and psychological effects. The crime is often committed behind closed doors and its effects on the victim create difficulties in terms of proof. The difficulty in proving the crime of qualified sexual assault often causes the crime to go unpunished. The subject of the study is to examine the evidence in the crime of qualified sexual assault by creating the conceptual framework of the crime of sexual assault and proof and evidence. In this context, it is aimed to identify the reasons that create difficulties in terms of proof in the crime of qualified sexual assault, to evaluate the proof of the crime by taking into account the doctrine and court decisions, and to produce suggestions to eliminate the reasons that create difficulties in terms of proof.