Effect of boron in 3rd generation advanced high strength steels
3. jenerasyon ileri yüksek mukavemetli çeliklerde borun etkisi
- Tez No: 876817
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Bor mikro alaşımının İleri Yüksek Mukavemetli Çelikler (İYMÇ) üzerindeki etkisini ve performansını araştırmaktadır. İYMÇ, mükemmel mukavemet-ağırlık oranı ve geliştirilmiş şekillendirilebilirlik özellikleri nedeniyle otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılmakta olup, yakıt verimliliği ve güvenliğin artırılmasına katkıda bulunmaktadır. Mikro alaşım elementi olarak bor, İYMÇ'nin sertleşebilirlik, çekme mukavemeti ve tokluk gibi mekanik özelliklerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu derleme, borun İYMÇ performansını nasıl artırdığını açıklayan son araştırma bulgularını titizlikle sentezlemektedir. Ana odak alanları arasında borun faz dönüşümleri, sıcak süneklik, mekanik davranışlar, sıvı metal gevrekliği ve çökelme sertleşmesi üzerindeki etkisi yer almaktadır. Literatür incelemesi ışığında, bu çalışma Fe-10Mn-3Al-0.3C çelikte, 30, 60 ve 100 ppm konsantrasyonlarında mikroalaşımlı borun davranışını incelemektedir. İncelenen çeliğe interkritik tavlama, homojenizasyon ve deformasyon süreçleri uygulanarak borun davranışı gözlemlenmiştir. Mikroyapısal gözlemler, ışık mikroskobu kullanılarak yapılmış ve faz tanımlaması X-ışını kırınımı (XRD) ile gerçekleştirilmiştir. Hem genel niteliksel kimyasal analiz hem de bireysel tanelerin kimyasal analizi, enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) kullanılarak yapılmıştır. Gözlemlenen mikroyapılar arasında δ-ferrit, ɛ-martenzit ve α-martenzit fazları bulunmakta olup, bunların hacim fraksiyonları ve dağılımları, bor ilavesi ve interkritik tavlama ısıl işlemleri nedeniyle değişmiştir. Bulgular, borun İYMÇ işlevselliğini artırma daki önemli potansiyelini vurgulamakta olup, çelik tasarımı ve işleme tekniklerinde daha ileri gelişmeleri teşvik etmektedir. Tez, borun İYMÇ uygulamalarındaki faydalarını tam olarak kullanmak amacıyla gelecekteki araştırmalar için stratejik önerilerle sona ermektedir ve endüstriyel bağlamlarda malzeme performansını iyileştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigate the impact of boron microaddition on the properties and performance of Advanced High-Strength Steels (AHSS), which are widely used in the automotive industry for their excellent strength-to-weight ratio and enhanced formability, contributing to improved fuel efficiency and safety. As a microalloying element, boron significantly influences the mechanical properties of AHSS, such as hardenability, tensile strength, and toughness. The review meticulously synthesizes recent research findings, elucidating the mechanisms by which boron enhances AHSS performance. Key areas of focus include the impact of boron on phase transformations, hot ductility, mechanical behaviors, liquid metal embrittlement and precipitation hardening. In the light of literature review, this study examines the behavior of boron in Fe-10Mn-3Al-0.3C steel with boron microalloyed at concentrations of 30, 60, and 100 ppm. Intercritical annealing, homogenization, and deformation processes applied to investigated steel to observe the behavior of boron. Microstructural observations were made using light microscopy, and phase identification was performed with X-ray diffraction (XRD). Both general qualitative chemical analysis and individual grain chemical analysis were conducted using energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX).The microstructures observed include δ-ferrite, ɛ-martensite, and α-martensite phases, with their volume fractions and distributions altered due to boron addition and intercritical annealing heat treatments. The findings underscore boron's significant potential to enhance AHSS functionality, promoting further advancements in steel design and processing techniques. The thesis concludes with strategic recommendations for future research to fully exploit boron's benefits in AHSS applications, aiming to drive innovation and improve material performance in industrial contexts.