Çok sesli müzik ve Türk musikisi bağlamında Türkiye'de çello eğitiminin karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of cello education in Turkey in the context of western music and Turkish music
  1. Tez No: 876818
  2. Yazar: ŞERİF CAN ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENOL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Viyolonseli hem makamsal Türk müziği, hem klasik Batı müziği alanında icra eden viyolonselci sayısı çok azdır. Bununla beraber her iki alanın viyolonsel sanatçıları birbiri hakkında ya hiç, ya çok az bilgi sahibidirler. Röportaj ile elde edilen verilerden yola çıkarak iki alanın arasında ciddi bir ayrışma saptanmış, oluşan ayrışmanın anlaşılabilmesi adına ayrışmaya sebep olan unsurlar ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Her iki alanındaki durumu ortaya koymak üzere, iki müzik alanını da, elden gelen her açıdan tanımlayacak şekilde, tarihi, teknolojik, fiziksel, teknik, teorik, formal, pratik ve politik anlamlardaki süreçleri ile incelenmiş, iki müzik alanı da, objektif şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Bu şekilde iki alanda eğitim gören müzisyenler arasındaki yabancılaşmanın önüne geçebilmek konusunda katkıda bulunabilmeye çalışılmıştır. Ayrışmanın temelleri anlaşıldıktan sonra viyolonsel çalgısı özelinde bu ayrımın aşılması konusu üzerinde durulmuş, özellikle eğitim alanına değinilmiştir. Viyolonsel eğitiminde, her iki alanda kullanılan eğitim müfredatları birer havuzda toplanıp, sınıflar halinde verilmiştir. Bulgulardan hareketle iki alanı birbiri için daha anlaşılır kılacağı düşünülen önerilerde bulunulmuş, viyolonselciler için çeşitli seviyeler için, alternatif 20 adet çalışma parçası ile 5 adet geleneksel Türk müziği eseri her iki notasyon sistemi ile sunulmuştur. Böylece her iki alanın arasındaki ayrışmanın, farkındalık geliştirerek aşılmasına katkıda bulunabilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are very few cellists who perform in both the modal Turkish music and classical Western music fields. Nevertheless, cellists in both fields have little to no knowledge about each other. Based on data obtained through interviews, a significant divergence between the two fields has been identified. In an effort to understand this divergence, the factors causing the separation have been explored. To present the situation in both fields comprehensively, historical, technological, physical, technical, theoretical, formal, practical, and political processes have been examined from every possible angle. Both music domains have been objectively explained. In this way, an attempt has been made to contribute to overcoming the alienation among musicians who receive education in both fields. After understanding the foundations of the divergence, the focus has been on overcoming this distinction specifically in the context of the cello instrument, with a particular emphasis on education. In cello education, the curricula used in both fields have been gathered into pools and presented in categories. Recommendations believed to make the two domains more understandable for each other have been provided based on the findings. Additionally, for cellists at various levels, alternative 20 study pieces and 5 traditional Turkish music pieces have been presented with both notation systems. Thus, an effort has been made to contribute to overcoming the alienation between the two fields by developing awareness.