A user interface design for Xsens and EMG data analysis
Xsens ve EMG veri analizi için kullanıcı arayüzü tasarımı
- Tez No: 876853
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BORA BÜYÜKSARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Projenin temel amacı, Xsens ve EMG verilerinin analizine olanak tanıyan, MATLAB tabanlı bir kullanıcı arayüzü tasarlamaktı. Bu arayüz, kullanıcıların bir konu için Xsens hareket yakalama dosyalarını ve EMG kayıtlarını yüklemesine olanak tanır. Ayrıca aralıkların seçilmesi ve verilerin kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi için seçenekler de sağlar. Arayüz, seçilen aralıklar için EMG aktivitesini ve eklem hareketini gösteren grafikler oluşturarak deneklerin hareket modellerinin görselleştirilmesini sağlar. Seçilen aralıklara ilişkin parametreler hakkında derinlemesine bilgi sağlayan ayrıntılı raporlar da oluşturulur. Sonuçlar, Xsens ve EMG verilerini sorunsuz bir şekilde entegre eden kullanıcı dostu bir arayüzün oluşturulduğunu göstermektedir. EMG aktivitesini ve eklem hareketini gösteren grafikler, hareketlerin nasıl olduğunu anlamada etkili bir şekilde yardımcı olur. Kapsamlı analiz raporları, seçilen aralıklardaki uzay-zamansal parametrelere ilişkin bilgiler sunar. Bu bulgular, bu arayüzün biyomekanik ve hareket analizi alanındaki araştırmacılar ve uygulayıcılar için yürüyüş analizini kolaylaştıran bir araç olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the project was to design a user MATLAB based interface that allows analysis of Xsens and EMG data. This interface enables users to load Xsens motion capture files and EMG recordings, for a subject. It also provides options for selecting intervals and analyzing the data comprehensively. The interface generates graphs showing EMG activity and joint motion for the selected intervals giving a visualization of the subjects' movement patterns. Detailed reports are also generated, providing in-depth information about parameters related to the chosen intervals. The results demonstrate the creation of a user-friendly interface that seamlessly integrates Xsens and EMG data. The graphs depicting EMG activity and joint motion effectively aid in understanding how the moves. The comprehensive analysis reports offer insights into the selected intervals spatiotemporal parameters. These findings confirm that this interface is a tool for researchers and practitioners in biomechanics and motion analysis facilitating gait analysis.