Assessing the utility of text-to-image tools in generating various architectural representational techniques
Çeşitli mimari temsil tekniklerinin üretilmesinde metinden görüntüye araçların yararlılığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 876880
  2. Yazar: NESRINE BEKHTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Zamanla mimarlık alanı, bilgisayarların basit kullanımından, günümüzde yaşadığımız üretken yapay zeka çağına kadar çeşitli teknolojileri gördü ve geçti. Metinden görüntüye yapay zeka, birçok alanda ve çeşitli amaçlarla kullanılarak günümüz yaşamında devrim yaratan güncel bir teknolojidir. Mimarlık da bu teknolojiyi son dönemde benimseyen alanlardan biri. Bu tez, metinden görüntüye araçlarının bu alanda kullanımını, mimari tasarımın temellerinden biri olan mimari temsil tekniklerini şekillendirme potansiyellerini, derecelendirmeye dayalı karşılaştırmalı bir çalışma yoluyla, çeşitli mimari yapılar üreterek araştırmayı amaçlamaktadır. Çevrimiçi olarak mevcut olan beş farklı metinden resme aracını kullanan temsil teknikleri ve bu araçlar tarafından farklı temsil teknikleri için oluşturulan farklı görüntüleri derecelendirmek üzere mimar değerlendiricilerine sunulmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, metin tabanlı görüntü oluşturma araçlarının farklı yönlerini ve temsil tekniklerinin oluşturulmasını nasıl farklı şekilde ele alabileceklerini göstermekte ve oluşturulan görüntülerin çeşitliliğini göz önünde bulundurarak daha iyi sonuçlar için çoklu araç yaklaşımının kullanılmasını önermektedir. Bu teknolojilerin daha verimli bir şekilde kullanılmasına ilişkin değerli bilgiler sağlayan ve aynı zamanda daha derin keşifler için gelecekteki çalışmaların temellerini şekillendirebilecek olan.
Özet (Çeviri)
Over time, the field of architecture has seen and passed by various technologies, from the simple usage of computers to the generative AI era that we live nowadays. Text-to-image AI is a current state-of-the-art technology, that is revolutionizing today's life, by being used in many domains and for various purposes. Architecture is one of the realms that has been adopting this technology recently. This thesis aims to explore the use of text-to-image tools in the field, by investigating their potential for shaping one of the basics of architectural design, which is architectural representational techniques, through a comparative study based on rating, by generating various architectural representational techniques using five different text-to-image tools available online, and presented to architects raters to rate the different generated images by these tools for the different representational techniques. The results of this study show the different aspects of text-based image-generation tools and how they can handle the generation of the representational techniques differently and propose the use of a multi-tool approach for better results while considering the variety of the generated images, which provides valuable insight into the use of these technologies in a more efficient way and can also shape the basics for future studies for deeper discoveries.