Eğitim alanında derin öğrenme tekniklerini kullanan bir soru cevaplama sistemi
A question answering system using deep learning techniques in the education domain
  1. Tez No: 899334
  2. Yazar: ZEYNEP ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Eğitim ortamlarına gelişmiş yapay zeka destekli soru cevaplama (QA) sistemlerinin entegrasyonu, öğrenme deneyimlerini geliştirme potansiyeline önemli ölçüde katkı sağlar. Bu çalışma, doğal dil işleme görevlerinde sağlam performansıyla tanınan çok yönlü bir metinden metne dönüştürücü olan T5-base modeli kullanarak bir eğitim QA sistemini geliştirmeye ve optimize etmeye odaklanmaktadır. T5'e ek olarak, GPT-3, GPT-4 ve BERT gibi diğer önde gelen büyük dil modelleri (LLM) de birkaç önemli metriği kapsamlı bir şekilde karşılaştırmak için değerlendirilmektedir. Dönüşüm mimarisi ve dizi-diziden (Seq2Seq) modeller gibi derin öğrenme tekniklerini kullanarak, QA sistemi eğitim sorgularına bağlamsal olarak alakalı ve doğru yanıtlar sağlamak üzere tasarlanmıştır. T5 modeli, performansını ve tepki süresini artırmak amacıyla deneylerle ince ayar yapılarak optimize edilmiştir. Sonuçlar, daha küçük boyutuna rağmen, T5-base modelinin anlamlı yanıtlar üretebildiğini ve eğitim uygulamalarında potansiyel faydasını göstermektedir. Bu araştırma, T5-base modelinin etkinliğini değerlendirir ve eğitim QA uygulamalarında diğer LLM'leri değerlendirmek için bir ölçüt sağlar. Değerlendirme sonuçları, model seçiminde performans, kaynak verimliliği ve eğitim ortamlarının özel gereksinimleri gibi faktörleri dikkate alarak dengeli bir yaklaşım gereksinimini vurgular. Bu çalışma, eğitimde yapay zeka destekli QA sistemlerinin anlaşılmasını artırarak daha yenilikçi ve etkili eğitim araçları oluşturulmasına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Integrating advanced AI-driven question answering (QA) systems into educational settings offers significant potential for enhancing learning experiences. This study focuses on developing and optimizing an educational QA system using the T5-base model, a versatile text-to-text transformer known for its robust performance in natural language processing tasks. In addition to T5, other prominent large language models (LLMs) such as GPT-3, GPT-4 and BERT are also evaluated to compare several vital metrics comprehensively. By employing deep learning techniques such as Transformer architecture and sequence-to-sequence (Seq2Seq) models, the QA system is designed to provide contextually relevant and accurate responses to educational queries. The T5 model is fine-tuned and optimized through experiments to enhance its performance and responsiveness. The results indicate that, despite its smaller size, the T5-base model effectively generates meaningful answers, demonstrating its potential utility in educational applications. This research evaluates the effectiveness of the T5-base model and provides a benchmark for assessing other LLMs in educational QA applications. The evaluation results emphasize the need for a balanced approach in model selection, considering factors such as performance, resource efficiency, and the specific requirements of educational environments. This study contributes to creating more innovative and effective educational tools by enhancing the understanding of AI-driven QA systems in education.