Achillea arabica Kotschy bitkisinin böbrek kanser hücreleri üzerine etkisi
Effect of Achillea arabica Kotschy plant on kidney cancer cells
  1. Tez No: 876919
  2. Yazar: GÜNEŞ GÜNİZ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İnsanlık tarihi boyunca bitkiler bir çok hastalığı tedavi etmek amacıyla farklı yollarla kullanılmıştır. Günümüzde de bitkisel kaynaklı bileşikler ilaç formülasyonlarında kullanılmaya devam etmektedir. Kanser, dünya çapında her yıl insidansının giderek arttığı, tedavi sürecinde hastaların oldukça zorlandığı ve tedavisinde oldukça yüksek miktarda yatırımların yapıldığı bir hastalıktır. Tedavide kullanılan ilaçların çoğu yan etkiye sebep olduğu için alternatif tedavi arayışlarına ilgi oldukça büyüktür. Böbrek kanseri erkeklerde daha yaygın görülmekle birlikte üriner sistemde en sık görülen ikinci kanser tipidir. Radyorezistan olduğu belgelenmiş olan böbrek kanserinde immunoterapi ve cerrahi tercih edilen tedavi şekilleridir. Fakat bu tümörlerin son derece vasküler olduğu ve eş zamanlı vasküler malformasyonlarla ilişkili olabileceği düşünülmektedir, bu nedenle cerrahi müdahaleyi sorunlu hale getirebilir. Achillea arabica, Asteraceae familyasında yer alan, yara iyileştirici, antimikrobiyal, antikanser, antioksidan gibi biyolojik aktiviteleri çalışmalarca kanıtlanmış bir bitkidir. AGS, MCF7, SW742,SKLC6, A375, PLC/PRF/5, HT29, HepG2 hücre hatlarında sitotoksik aktivite yönünden incelenmiş ve gerek tek gerekse başka bir ilaçla yapılan kombinasyon tedavide fayda sağladığı görülmüştür. Böbrek kanserinde herhangi bir hücre hattında çalışması yapılmamıştır. Çalışmamızda A498 ve UO31 böbrek kanser hücre hatlarında bitkinin kök ve topraküstü kısımlarından diklorometan, etilasetat ve metanol ile hazırlanan ekstrelerin sitotoksik aktiviteleri tarafımızca incelenmiştir. Her iki kanser hücre hattı üzerinde de en yüksek aktivite bitkinin topraküstü kısımlarının diklorometan ekstresinde görülmüştür. Topraküstü kısımlarının diklorometan ekstresi 25 ug/mL konsantrasyonda A498 hücre hattı üzerinde % 63 oranında inhibisyon, UO31 hücre hattı üzerinde ise % 56 oranında inhibisyon göstermiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar ise bu bağlamda yeni araştırmalara yol açacak nitelikte olmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, plants have been used in various ways to treat numerous diseases. Today, plant-derived compounds continue to be employed in pharmaceuticals. Cancer, a disease with increasing global incidence every year, presents significant challenges in treatment and demands substantial investment. Due to the side effects of many current treatments, there is considerable interest in alternative therapies. Although kidney cancer is more common in men, it is the second most common type of cancer in the urinary system. Immunotherapy and surgery are the preferred treatments for kidney cancer, which is known to be radioresistant. However, these tumors are highly vascular and may be associated with concomitant vascular malformations, making surgical intervention problematic. Achillea arabica, a plant in the Asteraceae family, has proven biological activities such as wound healing, antimicrobial, anticancer, and antioxidant properties. The cytotoxic activity of this plant was examined in cell lines including AGS, MCF7, SW742, SKLC6, A375, PLC/PRF/5, HT29 and HepG2 showing benefits in both single and combination treatments with other drugs. The cytotoxic activities of extracts prepared from the roots and aerial parts of the plant using dichloromethane, ethyl acetate, and methanol were investigated on the A498 and UO31 kidney cancer cell lines. The highest activity was observed in the dichloromethane extract of the aerial parts, showing 63% inhibition on the A498 cancer cell line and 56% inhibition on the UO31 cancer cell line at a concentration of 25 μg/mL. The results obtained in this study provide opportunity to further researches.