Üniversite öğrencilerinde cinsel sağlık bilgi ve tutum düzeylerinin incelenmesi
Examination of sexual health knowledge and attitude levels of university students
- Tez No: 876918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son test karşılaştırmalı ve yarı deneysel türde olan bu araştırma, üniversite öğrencilerinin aldıkları Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı (CSÜS) eğitiminin, cinsel sağlık bilgi düzeyleri ve cinsel tutumları üzerinde olumlu katkısının olup olmadığını incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma verileri Mardin ilinde bulunan Mardin Artuklu Üniversitesinde Sağlık ve Bakım Hizmetleri Bölümünde okuyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 240 öğrenciye Nisan 2023–Temmuz 2023 tarihlerinde uygulandı. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Cinsel Sağlık Bilgi Testi (CSBT)”ve“Hendrick Cinsel Tutum Ölçeği (HCTÖ) Kısa Formu”kullanıldı. HCTÖ alt boyutları ve CSBT toplam puan ortalamalarının CSÜS eğitimi alan üniversiteli öğrenciler ile bu eğitimi almayan öğrencilerin karşılaştırılması yapıldı. Buna göre; HCTÖ Doğum kontrolü alt boyutu puan ortalamasının CSÜS eğitimi alan öğrencilerde, almayan öğrencilere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı [p=0,023], eğitim alan üniversite öğrencilerinin doğum kontrolü ile ilgili cinsel tutumlarının eğitim almayanlara kıyasla daha olumlu olduğu saptandı. HCTÖ Araç olarak değerlendirme alt boyutu puan ortalamasının CSÜS eğitimi alan öğrencilerde almayan öğrencilere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı [p=0,023], eğitim alan üniversite öğrencilerinin Araç olarak değerlendirme ile ilgili cinsel tutumlarının eğitim almayanlara kıyasla daha olumlu olduğu belirlendi. CSBT toplam puan ortalamasının CSÜS eğitimi alan öğrencilerde, eğitim almayan öğrencilere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı [p
Özet (Çeviri)
This post-test comparative and quasi-experimental study was conducted to investigate whether the Sexual and Reproductive Health (SRH) education received by university students had a positive contribution to their sexual health knowledge levels and sexual attitudes. The research data were applied to 240 students studying in the Department of Health and Care Services at Mardin Artuklu University in Mardin province and who agreed to participate in the research between April 2023 and July 2023. The“Personal Information Form”,“Sexual Health Knowledge Test (SHKT)”and“Hendrick Sexual Attitude Scale (BSAS) Short Form”were used to collect the data. The BSAS sub-dimensions and SHKT total score averages were compared between university students who received SRH education and students who did not receive this education. Accordingly; It was determined that the BSAS Birth control sub-dimension score averages differed significantly in students who received SRH education compared to students who did not receive this education [p=0.023], and the sexual attitudes of university students who received education regarding birth control were more positive compared to those who did not receive education. It was determined that the mean score of the HCTS Evaluation as a Tool sub-dimension differed significantly in students who received SRH education compared to those who did not [p=0.023], and that the sexual attitudes of university students who received education regarding evaluation as a tool were more positive compared to those who did not. It was determined that the mean score of the SHKT differed significantly in students who received SRH education compared to those who did not [p