Üniversite öğrencilerinde siberkondri ve sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cyberchondria and health anxiety in university students
- Tez No: 876921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL KARAKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Üniversite Öğrencilerinde Siberkondri ve Sağlık Anksiyetesi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırma; üniversite öğrencilerinde siberkondri ve sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte tasarlanmıştır. Araştırma, Ekim 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Erzurum Teknik Üniversitesi'nde öğrenim gören 1296 öğrenci ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında,“Kişisel Bilgi Formu”, 'Siberkondri Ciddiyet Ölçeği' ve 'Sağlık Anksiyetesi Envanteri' kullanılmıştır. Veriler, gerekli izinler alındıktan sonra yüz yüze anket toplama yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde; frekans, yüzde, pearson momentler çarpımı korelasyon analizi ve lineer regresyon analizi kullanılmış olup bu analizler bilgisayarda SPSS 22.00 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin Siberkondri Ciddiyet Ölçeği puan ortalamasının 85.26±19.60, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği puan ortalamasının ise 32.36±5.51 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS. Thesis Investigation of the Relationship Between Cyberchondria and Health Anxiety in University Students Aim: This study examined the relationship between cyberchondria and health anxiety in university students. Method: The research was designed to be descriptive and relationship-seeking. The research was conducted with 1296 students studying at Erzurum Technical University between October 2023 and June 2024.“Personal Information Form”,“Cyberchondria Severity Scale”and“Health Anxiety Inventory”were used to collect data. Data was collected by face-to-face survey method after obtaining the necessary permissions. In the analysis of data; Frequency, percentage, Pearson product moment correlation analysis and linear regression analysis were used, and these analyzes were performed on the computer with the SPSS 22.00 statistical package program. Results: It was found that the Cyberchondria Severity Scale mean score of the students included in the research was 85.26±19.60, and the Health Anxiety Scale mean score was 32.36±5.51.