Futbolda maç içerisindeki farklı dönemlerde oluşan analiz parametrelerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi: Türkiye Futbol Süper Liginin analizi
Investigation of analysis parameters occurring at different periods in football match in terms of some variables : Analysis of Turkish Football Super League
- Tez No: 876922
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, futbol müsabakalarında oluşan bazı analiz parametrelerinin müsabakanın farklı dönemlerine ayrılarak incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, tarama modeli çeşitlerinden genel tarama modeli kullanılarak belge-doküman incelemesi yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 / 2022-2023 Türkiye Futbol Süper Liginde oynanmış 722 müsabaka; örneklemini ise bir kazananın olduğu 529 müsabaka oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan veriler Opta ile Sportradar şirketlerinin veri sağlayıcısı olduğu www.sofascore.com sitesinden temin edilmiştir. Veri analizinde SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin analiz edilme sürecinde normallik testlerinden Shapiro-Wilk testi, parametrik testlerden Indipendent t testi ve Paired t testi, non-parametrik testlerden Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon signed ranks testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze certain parameters in soccer matches by dividing them into different periods. In the study, a general survey model, one of the scanning model types, was used for document review. The population of the research consists of 722 matches played in the Turkish Football Super League during the 2021-2022 and 2022-2023 seasons; the sample consists of 529 matches that had a definitive winner. The data used in the research were obtained from the website www.sofascore.com, with data providers being Opta and Sportradar companies. The SPSS 22.0 statistical package program was used for data analysis. During the data analysis process, the Shapiro-Wilk test was applied for normality tests, the Independent t-test and Paired t-test were applied for parametric tests, and the Mann-Whitney U test and Wilcoxon signed ranks test were applied for non-parametric tests. The analyses were evaluated according to a significance level of p < .05. As a result of the research, it was determined that the winning teams had more ball possession and made more passes in the first half compared to the second half. Although the defensive parameters of the winning teams increased in the second half compared to the first half, parameters indicating offensive efficiency, such as goals, counter-attacks, accurate shots, and shots from inside the penalty area, increased in the second half. It was found that the losing teams had more ball possession and made more passes in the second half compared to the first half, and their defensive parameters were higher in the first half. In the second half, while the percentage of ball possession and the number of passes increased, a decrease was observed in defensive parameters. The current study concludes that winning and losing teams exhibit tactical changes during different periods of the game. Losing teams, after showing low offensive performance in the first half, attempt to be more productive in the second half, whereas winning teams maintain their offensive efficiency alongside increased defensive actions in the second half.