İlköğretim 1. kademe 4. ve 5. sınıf fen bilgisi derslerinde sınıf öğretmenlerinin deney yöntemine yer verme durumu
To discover the utilisation of practical methods in science lessons by class teachers during in the first five years of primary education that is when the children are in the 6-11 year age bracket
  1. Tez No: 87692
  2. Yazar: BÜLENT GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim I. kademede görev yapan sınıf öğretmenlerinin fen bilgisi derslerinde deney yönteminden faydalanma durumlarım saptamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için ilköğretim fen bilgisi ders programı irdelenmiş, deneylerin programdaki amaçların gerçekleştirilmesindeki önemi vurgulanmış ve öğretmenlerin bu yöntemden faydalanma durumları belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin fen bilgisi derslerinde deney yöntemini kullanmalarında kıdem ve eğitim durumlarının ne ölçüde etkili olduğu araştırılmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak ve bu alanda Ayla Gürdal ile Semra Ünal'ın birlikte uygulamış oldukları anketten faydalanılarak hazırlanan“ İlköğretim I. Kademede Görevli Sınıf Öğretmenlerinin Fen Bilgisi Derslerinde Deney Yönteminden Faydalanma Durumları ”ölçeğine test - tekrar test uygulanarak güvenirliği test edilmiş, ilgili uzman kanılan da alınıp en son şekil verildikten sonra evrendeki tüm ilköğretim okullarında çalışan 107 öğretmene uygulanmıştır. Ayrıca mevcut durumu görebilmek amacıyla araştırmacı tarafından bir gözlem formu hazırlanmış ilgili uzman kanılan da alınarak evrenden seçilen örneklem okullarında iki tur halinde altı öğretmen gözlenmiştir. Ölçme aracından elde edilen veriler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, varyans analizi ve t - testi teknikleriyle çözümlenmiştir. İlköğretim I. kademede görev yapan sınıf öğretmenlerinin gösteri deneylerine yer verdikleri gözlenmiştir. Yapılan karşılaştırmalarda öğretmenlerin fen bilgisi derslerinde deney yönteminden faydalanma durumlan ile kıdem ve eğitim durumlan değişkenleri yönünden bir farklılaşma görülmemiştir. MEKKfâİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY The overall aim of this study was to discover the utilisation of practical methods in science lessons by class teachers during in the first five years of primary education, that is, when the children are in the 6 - 1 1 year age bracket. To realise this aim, the science lesson schedule of these schools was studied, the importance in realising the aim of the lesson was noted and utilisation of practical methods by the teachers clarified. Furthermore, the effect of the teachers' seniority and education level on the use of practical methods in science lessons was examined. The research component was carried out by means of a questionnaire. A study of the literature in this field was made. Use was made of a questionnaire prepared and applied by Ayla Gürdal with Semra Ünal entitled“ The Utilisation of Practical Methods in Science Lessons by Elemantary School Teachers”and, after the reliability of this was verified with pre-testing and post-testing, and the opinions of experts considered, the final form of the questionnaire was decided upon. This was distributed to 107 teachers working in all the schools chosen for this study and the completed forms collected. In addition, to check whether the methods were being applied in reality, an observation form was prepared, after consulting the specialists in this field, and the lessons of six teachers at schools within the scope of the study were observed on two separate occasions. The data resulting from the questionnaire was analysed by means of frequency, percentile, ratio, standard variation, variance analysis and t-test techniques. The place given to class demonstrations by the same teachers in science lessons in these schools was also observed. a In comparing the results, no difference was found in the use of pratical methods in science lessons taking into account any differences in seniority or education level of the teachers. 1C TlKSEKOftRfTtll KLlWilM ii BOffilUNlASYÜN MEUCEZİ