Özgül öğrenme bozukluğu olan çocuklarda ince motor fonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of fine motor function in children with specific learning disorders
  1. Tez No: 876929
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAĞDA KAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN KAYA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Özgül Öğrenme Bozukluğu (ÖÖB) olan çocukların ince motor yeterliliğini, el ve parmak kavrama performansını, katılım ve yaşam kalitesinin sağlıklı çocuklara kıyasla incelemektir. Yöntem: Çalışmaya Nisan 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran yaşları 6-12 arasındaki 70 ÖÖB'li çocuk (ortalama yaş =9,1±2,05 yıl) ve 60 sağlıklı çocuk (ortalama yaş =8,9±1,9 yıl) dahil edildi. Çocukların ince motor becerileri Purdue Pegboard El Beceri testi ve Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi-2 Kısa Form (BOT-2) ile değerlendirildi. Hidrolik El Dinamometresi ve Pinçmetre ile el ve parmak kavrama kuvveti değerlendirildi. El antropometrik ölçümler esnek mezura yardımı ile yapıldı. Çalışmamız ile ÖÖB'li çocukların ince motor becerilerinin yaşam kalitesine ve günlük yaşama aktivitelerine katılma etkisi de incelendi. İstatiksel analiz SPSS versiyon 23 kullanılarak yapıldı. Gruplar arasındaki fark MANOVA testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effect of fine motor competence, hand and finger grip performance, participation and quality of life of children with Specific Learning Disorder compared to healthy children. Method: The study included 70 children with SLD between the ages of 6-12 who applied to Antalya Training and Research Hospital, Child and Adolescent Mental Health Diseases Polyclinic between April 2022 and June 2023 (mean age = 9.1±2.05 years). 60 healthy children (mean age = 8.9±1.9 years) collected from the researchers' circle were included. Children's fine motor skills were evaluated with the Purdue Pegboard Manual Dexterity test and the Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test-2 Short Form. Hand and finger grip strength was evaluated with Hydraulic Hand Dynamometer and Pinchmeter. Hand anthropometric measurements were made with the help of a flexible tape measure. Our study also revealed the impact of fine motor skills of children with SLD on their quality of life and participation in daily living activities. Statistical analysis was performed using SPSS version 23. The difference between groups was evaluated with the MANOVA test.