İlkokul öğrencilerine eğitici ve akran eğitim modeline göre verilen eğitimin öğrencilerin okul kazalarını önlemeye yönelik bilgi düzeyi ve davranışlarına etkisi
The effect of education given to primary school students according to the instructor and peer education model on the students' knowledge level and behavior towards preventing school accidents
- Tez No: 876933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KIZILER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kazalar, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Accidents, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, ilkokul 4. sınıf öğrencilerine eğitici eğitimi ve akran eğitimi yöntemleri kullanılarak verilen“Kazasız Okul Hayatım”eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla, iki müdahale gruplu ön test- son test düzeninde ve yarı deneysel desende yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Eylül-Kasım 2023 tarihleri arasında rastgele tabakalama örnekleme yöntemi ile seçilen iki farklı ilkokulda öğrenim gören 305 öğrenci oluşturmuştur. Okullardan biri eğitici eğitimi grubunu, diğeri akran eğitimi grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Çocuk Bilgi ve Kaza Öykü Formu, Okul Kazalarında Güvenlik Önlemlerine Yönelik Bilgi ve Davranış Ölçekleri ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, medyan, Kruskal Wallis-H, Mann-Whitney U, Pearson-χ2, Wilcoxon (Z), Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Öğrencilerin yaklaşık yarısının daha önce okul kazası geçirdiği, okul kazalarının en sık okul bahçesinde, teneffüste ve arkadaşının dikkatsizliğinden kaynaklandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a quasi-experimental design with a pretest-posttest design with two intervention groups, in order to evaluate the effectiveness of the“My Accident-Free School Life”training program given to 4th grade primary school students using instructor training and peer education methods. The sample of the research consisted of 305 students studying in two different primary schools selected by random stratification sampling method between September and November 2023. One of the schools represents the instructor training group and the other represents the peer education group. The data of the study were collected with the Child Information and Accident History Form and the Knowledge and Behavior Scales for Safety Measures in School Accidents. Number, percentage, mean, median, Kruskal Wallis-H, Mann-Whitney U, Pearson-χ2, Wilcoxon (Z), Spearman correlation tests were used to evaluate the data. It has been determined that approximately half of the students have had a school accident before, and that school accidents most often occur in the schoolyard, during recess, and due to the carelessness of their friends.