Kedilerin alt üriner sistem hastalığında epidemiyolojik çalışma: potansiyel risk faktörlerinin ve klinik görünümlerinin tanımlanması
An epidemiological study in feline lower urinary tract disease: identification of potential risk factors and their clinical manifestations
- Tez No: 876935
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu projenin amacı, kedilerde sık görülen alt üriner sistem hastalıklarının dağılımı (alt üriner sistem enfeksiyonu/bakteriyel sistitis, intersitisyel sistitis, üretral plak, ürolithiasis), klinik karakteristikleri ve risk faktörlerinin tanımlanmasıdır. Çalışma kapsamında alt üriner sistem hastalığı belirtileri gösteren kedilerin yaşam ortamı, davranış kalıpları ve günlük yaşamda bu hastalığa karşı duyarlılık oluşturan risk faktörleri araştırılacaktır. Bu çalışma bir olgu-kontrol araştırmasıdır. Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Küçük Hayvan Hastanesi ve özel veteriner kliniklerine alt üriner sistem hastalığı belirtileri (disuri, stranguri, hematuri, pollakuri, periuri) ile başvuran farklı ırk, yaş ve cinsiyette yüz (100) kedi dahil edilecektir. Kedilerin özellikleri (ırk, cinsiyet, yaş, ağırlık, vücut kondisyonu, kısırlaştırma), davranış kalıpları, yaşam ortamı (daire, bahçeli ev, sokak erişimi), beslenme şekli (kuru/yaş mama, ev yapımı diyet), su tüketimi, tuvalet yönetimi ve günlük sosyal aktiviteleri hasta sahipleri ile yüz yüze yapılacak bir yaşam ortamı belirleme anketi ile değerlendirilecektir. Tüm kedilerin genel klinik muayeneleri, laboratuvar analizleri (hematoloji, serum biyokimyası, tam idrar muayenesi, idrar kültürü ve antibiyogram) ve ultrasonografik muayeneleri yapılacaktır. Alt üriner sistem hastalıklarında yangı ve hasarın değerlendirilmesinde, kan serumu ve idrar örneklerinde nörotropik faktör (nerve growth factor, NGF) ve glikoaminoklikan (glycoaminoglycan, GAG) seçilmiş biyobelirteçler olarak ölçülecektir. Çalışmada on (10) sağlıklı kedi kontrol grubunu oluşturacaktır. Anket bilgileri, klinik, laboratuvar ve ultrasonografik muayenelerin sonuçları ışığında, alt üriner sistem hastalığının gelişiminde etkili olan risk faktörleri ve yaşam ortamının etkileri, olgusal dağılımı ve klinik görünümleri değerlendirilecektir. Bu çalışmada, alt üriner sistem hastalığı teşhis edilen olguların dağılımı, olgular arasındaki farklılıklar, alt üriner sistem hastalıklarına yol açan potansiyel risk faktörleri, yaşam ortamının etkileri ve klinik yansımalarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Araştırma sonuçlarının alt üriner sistem hastalıklarına neden olan potansiyel risk faktörleri hakkındaki bilgi açığının kapatılması ile kedilerde alt üriner sistem hastalığı yaygınlığının azaltılmasına hizmet etmesi, klinik ve laboratuvar değerlendirmeler kapsamında veteriner hekimlik pratiğine katkı sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the distribution (lower urinary tract infection/bacterial cystitis, interstitial cystitis, urethral plaque, urolithiasis), clinical characteristics, and risk factors of common lower urinary tract diseases in cats. Within the scope of the study, the living environment, behavioral patterns, and risk factors that contribute to susceptibility to this disease in daily life will be investigated for cats showing symptoms of lower urinary tract disease. This study is a case-control study. The study will include a total of one hundred (100) cats of different breeds, ages, and genders that present symptoms of lower urinary tract disease (dysuria, stranguria, hematuria, pollakiuria, polyuria) at Selçuk University Small Animal Hospital and private veterinary clinics. The characteristics of cats (breed, gender, age, weight, body condition, neutering status), behavioral patterns, living environment (apartment, house with garden, outdoor access), feeding method (dry/wet food, homemade diet), water consumption, litter box management, and daily social activities will be evaluated through a face-to-face environmental assessment questionnaire conducted with cat owners. All cats will undergo general clinical examinations, laboratory analyses (hematology, serum biochemistry, complete urine analysis, urine culture, and antibiogram), and ultrasonographic examinations. In the evaluation of inflammation and damage in lower urinary tract diseases, neurotrophic factors and glycosaminoglycans (nerve growth factor [NGF] and glycoaminoglycan [GAG]) will be measured as selected biomarkers in blood serum and urine samples. A control group of ten (10) healthy cats will be included in the study. The survey data will be used to evaluate the risk factors and environmental influences that contribute to the development of lower urinary tract disease, as well as their empirical distribution and clinical manifestations, in light of clinical, laboratory, and ultrasonographic examination results. The objective of this study is to assess the distribution of cases diagnosed with lower urinary tract disease, examine the variations among cases, identify potential risk factors leading to lower urinary tract diseases, investigate the effects of the living environment, and elucidate the clinical implications. It is aimed that the results of the research will serve to reduce the prevalence of lower urinary tract diseases in cats by closing the knowledge gap about the potential risk factors causing lower urinary tract diseases and contribute to veterinary medicine practice within the scope of clinical and laboratory evaluations.