Yabancı dil olarak fransızca öğretıminde kullanılan 'Totem A1-A2-B1' ders kitaplarının Kültürel öğeler açısından incelenmesi
An analysis of 'Totem A1-A2-B1' coursebooks used in eaching french as a foreign language in terms ofcultural elements
  1. Tez No: 876936
  2. Yazar: BURCU AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'ndeki Fransızca hazırlık sınıflarında kullanılan Totem A1, A2 ve B1 ders kitaplarındaki kültürel unsurları içerik analizi yoluyla incelemektedir. Temel amaç, bu unsurların hangi kültürel temalar etrafında gruplandırılabileceğini belirlemek, yabancı dil öğretiminde kültürel içeriğin önemini vurgulamak ve eğitimcilere ders kitabı seçiminde yardımcı olmaktır. Kültürel unsurların sınıflandırılması Xiao'nun (2010)“Büyük K Kültür”ve“küçük k kültür”sınıflandırmasına dayanmaktadır. Bulgular, Totem A1'de Tarih ve Mimari/Müzik'in en sık görülen“Büyük K Kültür”unsurları olduğunu, jestler ve beden dilinin ise“küçük k kültür”kategorisinde öne çıktığını göstermiştir. Totem A2'de benzer bir eğilim görülmüş ve Tarih en yaygın“Büyük K Kültür”unsuru olurken, jestler ve beden dili“küçük k kültür”de yine lider olmuştur. Ancak, Totem B1 büyük ölçüde Edebiyat/Sanat'a odaklanmış ve“küçük k kültür”unsurlarına yer vermemiştir. Analiz, seri boyunca“Büyük K”ve“küçük k”kültür unsurları arasında bir denge olduğunu, ancak Politika, Ekonomi, Tatiller ve Gelenekler gibi ihmal edilen kültürel konuları kapsayacak ek materyallerin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the cultural elements in the Totem A1, A2, and B1 textbooks used in the French preparatory classes at Eskişehir Osmangazi University through content analysis. The primary aim is to determine which cultural themes these elements can be grouped into, emphasizing the importance of cultural content in foreign language teaching, and assisting educators in textbook selection. The classification of cultural elements was based on Xiao's (2010)“Big C Culture”and“little c culture.”The findings revealed that in Totem A1, History and Architecture/Music were the most frequent“Big C Culture”elements, while gestures and body language dominated the“little c culture”category. Totem A2 showed a similar trend with History being the most prevalent“Big C Culture”element, and gestures and body language again leading in“little c culture.”However, Totem B1 primarily focused on Literature/Art, with no“little c culture”elements present. The analysis highlights a balance between“Big C”and“little c”culture elements across the series, suggesting the need for additional materials to cover neglected cultural aspects like Politics, Economy, Holidays, and Traditions to enrich the learning experience.