Pediatrik hastalarda timpanik yolla beden sıcaklığı ölçümünde kulak kepçe pozisyonunun ölçüm değerlerine ve konfora etkisi
The effect of auricular position on measurement values and comfort in measuring body temperature by tympanic method in pediatric patients
  1. Tez No: 876937
  2. Yazar: HİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZAKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, 3-17 yaş grubu pediatrik hastalarda timpanik yolla beden sıcaklığı ölçümünde kulak kepçe pozisyonunun ölçüm değerlerine ve konfora etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Aralık 2022-Mart 2024 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin Çocuk Yoğun Bakım Kliniği'nde yatmakta olan hastalar, örneklemini ise dahil edilme kriterlerine uyan 34 deney ve 34 kontrol olmak üzere toplam 68 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri; Veri Toplama Formu, Konfor Papatyaları ve Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizler için IBM SPSS®27.0 programı kullanıldı. Deney grubundaki hastalarda (DGH) önce kulak kepçesine yukarı geri pozisyon verilerek daha sonra pozisyon vermeden, kontrol grubundaki hastalarda (KGH) ise önce kulak kepçesine pozisyon vermeden daha sonra pozisyon verilerek ölçümler yapıldı. Ölçümler arasında iki dakika beklenildi. Gruplar bireysel ve yoğun bakım ortamı özellikleri açısından homojendi. DGH'de kulak kepçesine pozisyon verilerek yapılan beden sıcaklığı ölçüm değerinin 36,85°C, Konfor Papatya skorunun 3,59 ve GKÖ xiii skorunun 0,26 olduğu belirlendi. Pozisyon vermeden yapılan beden sıcaklığı ölçüm değerinin 36,83°C, Konfor Papatya skorunun 3,68 ve GKÖ skorunun 0,00 olduğu saptandı. KGH'de kulak kepçesine pozisyon verilerek yapılan beden sıcaklığı ölçüm değerinin 37,05°C, Konfor Papatya skorunun 3,71 ve GKÖ skorunun 0,30 olduğu görüldü. Pozisyon vermeden yapılan beden sıcaklığı ölçüm değerinin 36,86°C, Konfor Papatya skorunun 3,74 ve GKÖ skorunun 0,57 olduğu saptandı. Pozisyon verilerek ve vermeden yapılan ölçümler arasında DGH'de fark saptanmazken, KGH'de 0,19°C daha yüksek olduğu(p0,05). Sonuç olarak, pozisyonların kullanılabilirliği açısından kulak kepçesine pozisyon verilerek ya da vermeden yapılan ölçümlerde beden sıcaklığı ölçüm değeri ve konfor skoru açısından fark olmadığı saptandı. Ayrıca Kolcaba'nın Konfor Papatyalarının pediatrik hastaların konforunu belirlemede kullanılabilir bir araç olduğu belirlendi. Ancak pediatrik hastalarda timpanik termometre ile yapılan ölçümlerde kulak kepçe pozisyonu vermenin daha büyük örneklemlerde tekrarlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled trial to examine the effect of the auricula position on measurement values and comfort in tympanic temperature measurement in pediatric patients aged 3-17 years. The study population consisted of patients hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit of a training and research hospital between December 2022 and March 2024. The sample included a total of 68 patients who met the inclusion criteria, with 34 in the experimental group and 34 in the control group. Data were collected using a Data Collection Form, the Comfort Daisies, and the Visual Analog Scale (VAS). IBM SPSS®27.0 software was used for statistical analysis. In the experimental group (EG), measurements were taken first by positioning the auricula up and back and then without positioning, while in the control group (CG), measurements were taken first without positioning the auricula and then with positioning. A two-minute interval was maintained between measurements. The groups were homogeneous in terms of individual and intensive care environment characteristics. In the EG, the tympanic temperature measurement value was 36.85°C, the Comfort Daisies score was 3.59, and the VAS xv score was 0.26 when the auricula was positioned. Without positioning, the tympanic temperature measurement value was 36.83°C, the Comfort Daisies score was 3.68, and the VAS score was 0.00. In the CG, the tympanic temperature measurement value was 37.05°C, the Comfort Daisies score was 3.71, and the VAS score was 0.30 when the auricula was positioned. Without positioning, the tympanic temperature measurement value was 36.86°C, the Comfort Daisies score was 3.74, and the VAS score was 0.57. While no difference was found between the measurements with and without positioning in the EG, in the CG, the temperature measurement was 0.19°C higher (p0.05). In conclusion, there was no difference in tympanic temperature measurement values and comfort scores whether the auricula was positioned or not, indicating that both methods are usable. Additionally, Kolcaba's Comfort Daisies was determined to be a useful tool for assessing the comfort of pediatric patients. However, it is recommended to repeat studies on auricula positioning in tympanic thermometer measurements in pediatric patients with larger samples.