Güncel Türk şiirinde cinsiyet görünümleri (2010-2022): Dergâh, Buzdokuz, Şiir Versus, Sadece Şiir, Türk Edebiyatı ve Varlık Dergisi örnekleri
Gender appearances in contemporary Turkish poetry (2010-2022): The examples of Dergâh, Buzdokuz, Şiir Versus, Sadece Şiir, Türk Edebiyatı and Varlık
  1. Tez No: 876938
  2. Yazar: SERVET SENA SORKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KEVSER ŞEREFOĞLU DANIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez, 2010-2022 yılları arasında Dergâh, Türk Edebiyatı, Varlık, Buzdokuz, Sadece Şiir ve Şiir Versus dergilerinde yayımlanan şiirlerdeki cinsiyet temsillerini incelemeyi ve güncel Türk şiirindeki bilinçli ya da bilinçdışı şekilde kendini gösteren cinsiyetçiliği göstermeyi amaçlamaktadır. Seçilen şiirlerde cinsiyetle ilişkilendirilen dizeler, imgelem, söylem ve sembollerin ifade ettiği anlamlar karşılaştırmalı bir şekilde çeşitli kuramlara değinerek gösterilmiştir. Ayrıca, belirlenen yıllar arasındaki seçili dergilerde yer alan yazarlar ve şairler arasında kadın ve erkek şairlerin sayısal dağılımları karşılaştırmalı bir perspektifle sunulmuştur. Bu çalışma şiirlerde kullanılan kavramlara, özellikle kadın, erkek, anne, baba, cinsellik ve cinsiyetçilik gibi terimlere yönelik çeşitli verilere dair ipuçlarını ele almaktadır. Bu bağlamda, güncel Türk şiirinin cinsiyetle ilişkisini kavramak ve bu temaların zaman içinde nasıl evrildiğini anlamak amacıyla bir analiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the gender representations in poems published in Dergâh, Türk Edebiyatı, Varlık, Buzdokuz, Sadece Şiir and Şiir Versus between 2010 and 2022 and to indicate the conscious or unconscious sexism in contemporary Turkish poetry. The meanings expressed by the lines, imagery, discourse and symbols associated with gender in the selected poems are indicated comparatively by referring to various theories. In addition, the numerical distribution of male and female poets among the writers and poets in the selected journals of the selected years is presented in a comparative perspective. This study provides clues to various data on the concepts used in the poems, especially terms such as woman, man, mother, father, sexuality and sexism. In this regard, an analysis is presented in order to comprehend the relationship between contemporary Turkish poetry and gender then to understand how these themes have evolved over time.