The effects of different delivery modes on Turkish students' listening comprehension and vocabulary acquisition in the process of language learning
Dil öğrenme sürecinde farklı aktarım yöntemlerinin Türk öğrencilerin dinlediğini anlama ve kelime edinme üzerindeki etkileri
- Tez No: 876971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenimi gören orta seviyedeki Türk öğrencilerin dinlediğini anlama ve kelime edinimi üzerinde dört farklı aktarım yönteminin etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu dört farklı aktarım yöntemi şunlardı: yalnızca ses (A), PowerPoint sunumlu ses (APP), ses-video (AV) ve altyazılı ses-video (AVS). Araştırmaya İstanbul'daki vakıf üniversitesinin hazırlık okulunda öğrenim gören toplam 72 öğrenci ve 4 öğretim görevlisi katılmıştır. Katılımcılar kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Araştırmanın süresi beş haftalık bir süreyi kapsamıştır. Bu araştırmada hem nicel hem de nitel metodolojilerin kullanıldığı karma bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın niceliksel bölümleri dinlediğini anlama testleri ile ön ve son test kelime testlerini içermektedir. Nitel yöntemde yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Araştırmanın niceliksel kısmının tamamlanmasının ardından, araştırmaya katılan toplam 8 katılımcıyla (her gruptan 2 öğrenci) ve 4 eğitmenle çeşitli girdi dağıtım modlarının öğretmenler üzerindeki etkisine ilişkin bakış açılarını toplamak için görüşmeler yapıldı. Çalışmanın sonuçları, yalnızca ses (A) ve ses-video (AV) sunum modlarının, altyazılı ses-video (AVS) ve PowerPoint sunumlu ses (APP) modlarıyla karşılaştırıldığında ikinci dil dinlediğini anlama açısından daha az etkili olduğunu göstermektedir. Sonuçlar aynı zamanda altyazılı ses-video izleyen gruptaki katılımcıların Kelime Bilgisi Ölçeği'nde (VKS) en yüksek puanları aldığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study is intended to investigate the impact of four various delivery methods on the listening comprehension and vocabulary acquisition of intermediate-level Turkish students who were studying English as a foreign language. These four different delivery modes were: audio-only (A), audio with PowerPoint presentation (APP), audio-video (AV) and audio-video with subtitles (AVS). The research involved a total of 72 students and 4 instructors from the preparatory school of the foundation university in Istanbul. The participants were recruited using a convenience sampling method. The duration of the study spanned a period of five weeks. This research used a mixed method, using both quantitative and qualitative methodologies. Quantitative parts of the study included listening comprehension tests and pre- and post-test vocabulary tests. The qualitative method utilized a semi-structured interview. Upon the conclusion of the quantitative part of the study, a total of 8 participants who took part in the research (2 students from each group), together with 4 instructors, were interviewed to gather their perceptions on the impact of various input delivery modes on listening comprehension and vocabulary acquisition. The study's results suggest that the audio-only (A) and audio-video (AV) presentation modes are less effective for L2 listening comprehension in comparison to the audio-video with subtitles (AVS) and audio with PowerPoint presentation (APP) modes. The results also showed that the participants in the group that saw the audio-video with subtitles had the highest scores on the Vocabulary Knowledge Scale (VKS).