A comparative study of in-service Turkish and Iranian EFL teachers' perceptions of technological self-efficacy
Hizmet içi Türk ve İranlı İngilizce öğretmenlerinin teknolojik öz-yeterlik algılarının karşılaştırmalı bir araştırması
  1. Tez No: 876972
  2. Yazar: YUNUS KÜRŞAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERZAN ATAY, DOÇ. DR. SERVET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Teknoloji o kadar gelişti ki hayatımızın her yerine entegre haline geldi. Günümüzde sınıflar da bu entegrasyon yerlerinden birisi. Bu nedenle öğretmenler teknolojiyi derslere entegre etmeye uyum sağlamaktalar. Bu çalışma, hizmet içi Türk ve İranlı yabancı dil öğretmenlerinin teknolojik öz-yeterlik inançlarına ilişkin içgörülerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada, İngilizce öğretmenlerine, Bilgisayar Teknolojisi Entegrasyon Anketi'ne (CTIS) verilen yanıtlar aracılığıyla ve ayrıca teknolojik öz yeterlik düzeylerine ilişkin inançlarıyla ilgili açık uçlu görüşme soruları aracılığıyla, teknolojik öz yeterlik inançları hakkındaki görüşleri sorulmuştur. Çalışmaya 96 yabancı dil öğretmeni katıldı ve bunlardan 40'ı açık uçlu görüşme sorularını yanıtladı. Memleket, cinsiyet, öğretmenlik deneyimi veya okul düzeyinin İngilizce öğretmenlerinin teknolojik öz-yeterlik inançlarını etkilemediği ortaya çıktı. Bununla birlikte, İngilizce öğretmenleri teknolojik öz yeterlik seviyelerini geliştirmek için uygun eğitime, gelişmiş altyapıya, merkezi özgün öğretim materyallerine, okul kurullarının teşvikine ve kullanıcı dostu uygulama arayüzlerine olan ihtiyaçlarını dile getirdi.
Özet (Çeviri)
Technology has advanced so much that it is integrated everywhere in our lives. Nowadays, classrooms are one of those places of integration. Therefore, teachers have been adapting to integrate technology into lessons. This study aimed to reveal insights from in-service Turkish and Iranian EFL teachers' technological self-efficacy beliefs. In this study, EFL teachers were asked for their opinions about their technological self-efficacy beliefs through responses to the Computer Technology Integration Survey (CTIS) and additionally, through open-ended interview questions about their beliefs of technological self-efficacy levels. The study involved 96 EFL teachers and 40 of them answered the open-ended interview questions. It was revealed that country of origin, gender, teaching experience, or school level do not affect EFL teachers' technological self-efficacy beliefs. However, EFL teachers expressed their need for proper training, improved infrastructure, central authentic teaching materials, encouragement from school boards, and user-friendly application interfaces to improve their technological self-efficacy levels.