Ön ödemeli konut satış sözleşmesinden dönme hakkı
Right to withdraw from prepaid housing sales contract
  1. Tez No: 876973
  2. Yazar: BERİL ARIGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Barınma ihtiyacının insanların en temel ihtiyacı olduğu kuşkusuz olup insanların konut sahibi olması gerektiği açıktır. Ön ödemeli konut satış sözleşmesi de tüketicilerin konut sahibi olmalarını kolaylaştırmak ve tüketicilerin bu kapsamda korunmalarını sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Ancak tüketicilerin bazı agresif satış ve reklam teknikleriyle hızlıca ve düşünmeden karar verdikleri de aşikardır. Ön ödemeli konut satış sözleşmesi kapsamında tüketiciler çoğunlukla henüz tamamlanmamış bir konut için önceden ödemelere başladığından yüksek bir riske sahiptir. Bu sebepler ile tüketiciler artık ön ödemeli konut satış sözleşmesiyle bağlı olmak istemeyebilir ancak cayma hakkına ilişkin on dört günlük süreyi de kaçırmış olabilir. Tüketicilerin bu durumlarda özellikle korunması gerekmektedir. TKHK m. 45 ile düzenlenen ve yalnızca tüketiciye tanınan dönme hakkı da tam olarak bunu sağlamaktadır. Nitekim tüketici bu hüküm uyarınca, hiçbir gerekçe göstermek zorunda olmaksızın yirmi dört ay içinde sözleşmeden dönme hakkını kullanabilecektir. Dönme hakkının kullanılması sonucunda tüketici aleyhine tazminat yükümlülüğü bulunmakta ise de bu yükümlülüğün istisnaları da mevcuttur. Bu kapsamda satıcının da riski büyüktür. Çalışmamızda ön ödemeli konut satışları irdelenecek ve TKHK m. 45 ile düzenlenen dönme hakkı ile sonuçları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that the need for shelter is the most basic need of people. In order to meet this need, people must own housing. The prepaid housing sales contract is designed to make it easier for consumers to own a house and to ensure that consumers are protected in this context. However, it is also obvious that consumers make decisions quickly and without thinking through some aggressive sales and advertising techniques. Under a prepaid housing sales contract, the consumer often has a high risk as he or she starts making prepayments for a house that has not yet been completed. For these reasons, the consumer may no longer want to be bound by a prepaid housing sales contract. Consumers need to be particularly protected in these situations.. The right of return, regulated by TKHK Article 45 and granted only to the consumer, provides exactly this. As a matter of fact, in accordance with this provision, the consumer will be able to exercise his right to withdraw from the contract within twenty-four months without having to give any reason. As a result of exercising the right of return, there is a liability for compensation against the consumer and there are exceptions to this liability. In this context, the seller's risk is also high. In our study, prepaid housing sales will be examined and The results will be evaluated with the right of return regulated by TKHK Article 45.