Koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalara yönelik geliştirilen güvenli erken mobilizasyon protokolünün hasta sonuçlarına etkisi
The effect of the safety early mobilization protocol developed for patients underwent coronary artery bypass graft surgery on patients outcomes
- Tez No: 876979
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalara yönelik geliştirilen güvenli erken mobilizasyon protokolünün hasta sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla paralel grup randomize kontrollü klinik çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, Özel Ankara Güven Hastanesi'nde 01.10.2023-29.12.2023 tarihleri arasında 60 hasta (Kontrol grubu:30, Müdahale grubu:30) ile gerçekleştirilmiştir. Ameliyat gününden itibaren ameliyat sonrası dördüncü güne kadar yatak başı yüksekliği, derin solunum öksürük egzersizleri, yatak içerisinde dik oturma, yatak kenarında oturma, ayağa kalkma, ambulasyon ve yatak kenarında sandalyede oturma adımlarından oluşan güvenli erken mobilizasyon protokolü müdahale grubu hastalarına uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalar klinikteki mobilizasyon prosedürüne göre mobilize edilmiştir. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Özellikler Formu, Hemodinamik Verileri Değerlendirme Formu ve Durumluk Kaygı Ölçeği toplanmıştır. Verilerin analizinde χ2, t testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve Cochran Q Testi kullanılmıştır. Müdahale ve kontrol grubu hastaları arasında ortostatik hipotansiyon ve ortostatik intolerans görülme sıklığı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a parallel group randomized controlled clinical study to evaluate the effect of a safe early mobilization protocol developed for patients underwent coronary artery bypass graft surgery on patient outcomes. The research was conducted with 60 patients (Control group: 30, Intervention group: 30) at Private Ankara Güven Hospital between 01.10.2023-29.12.2023. From the day of surgery until the fourth postoperative day, a safety early mobilization protocol consisting of bed head elevation, deep breathing cough exercises, sitting upright in the bed, sitting on the edge of the bed, standing up, ambulation and sitting in a chair on the edge of the bed was applied to the intervention group patients. Patients in the control group were mobilized according to the mobilization procedure in the clinic. The data of the study were collected using the Descriptive Characteristics Form, Hemodynamic Data Evaluation Form and State Anxiety Scale. χ2, t test, analysis of variance in repeated measurements and Cochran Q Test were used to analyze the data. No statistically significant difference was detected between the intervention and control group patients in terms of the frequency of orthostatic hypotension and orthostatic intolerance (p>0.05).