Kedi ve köpeklerde salmonella taşıyıcılık oranı ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Determination of carriage rate and antibiotic sensitivity of salmonella in cats and dogs
  1. Tez No: 877007
  2. Yazar: MERVE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KAHYA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Salmonelloz gıda kaynaklı zoonotik bir hastalık olarak kabul edilmesine rağmen, evcil hayvanlar sahipleriyle yakın temas halinde olmaları nedeniyle antimikrobiyal dirençli Salmonella bakterilerinin insanlara yayılmasında önemli bir rol oynayabilirler. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki evcil kedi ve köpeklerde Salmonella prevalansını, risk faktörlerini, bazı virülans faktörlerini, serotiplerini ve antimikrobiyal direnç profillerini belirlemek ve halk sağlığı riskini değerlendirmek ve ayrıca, Salmonella-pozitif ve Salmonella-negatif hayvanların bağırsaklarındaki laktik asit bakterilerinin (LAB) makroskopik karşılaştırmasını yapmaktır. Üç yüz kırk sekiz rektal sürüntü örneğinde Salmonella'nın tanımlanmasında; Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) 6579-1:2017 ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yöntemleri olmak üzere 2 kültür yöntemi etkinliği karşılaştırılmıştır. Elde edilen Salmonella'ların identifikasyonu BD Phoenix otomatize sistemi ve 16S rDNA gen analizi ile gerçekleştirilmiştir. Pozitif izolatlar White-Kauffmann-Le Minor şemasına göre lam aglütinasyon yöntemi kullanılarak serotiplendirilmiş ve bazı virülans genlerinin (invA ve stn) varlığı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile değerlendirilmiştir. Antimikrobiyal aktivite, Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemiyle, Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) kılavuzlarına göre test edilmiştir. Salmonella prevalansı köpeklerde %5,73 (9/157) ve kedilerde %0,0 (0/191) olarak bulunmuştur. Sekiz (8/9) izolat ISO yöntemiyle ve 5 (5/9) izolat FDA yöntemiyle kültüre edilebilmiştir. Makroskopik sonuçlar Salmonella etkenlerinin bağırsaklardaki LAB üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Üç farklı Salmonella serotipi tespit edilmiş ve tüm izolatlar virülans genleri açısından pozitif bulunmuştur. Antibiyotik direnç profili, izolatların %11,1'inin MDR (Multidrug resistance) olduğunu ve en yüksek direncin siprofloksasin için bulunduğunu göstermiştir. Köpek izolatlarında MDR dirençli S. Virchow ve karbapenem dirençli S. Enteritidis tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although salmonellosis is considered to be a foodborne zoonotic disease, pets can play a significant role in the dissemination of antimicrobial-resistant Salmonella organisms to humans because of close contact with their owners. The aim of this study was to determine the prevalence, risk factors, virulence factors, serotypes, and antimicrobial resistance profile of Salmonella in pet dogs and cats in Turkey and to assess the public health risk. Furthermore, to perform macroscopic comparison of lactic acid bacteria (LAB) in Salmonella-positive and Salmonella-negative animals. International Standards Organization (ISO) 6579-1:2017 and Food and Drug Administration (FDA) methods were used to compare the effectiveness of culture methods in the identification of Salmonella in 348 rectal swabs. Confirmation was performed by BD Phoenix automated system and 16S rDNA gene analysis. Positive isolates were serotyped using the slide agglutination method according to the White-Kauffmann-Le Minor scheme and the presence of virulence genes (invA and stn) were evaluated by polymerase chain reaction (PCR). Antimicrobial activity was tested by Kirby-Bauer disk diffusion method according to Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) guidelines. Salmonella prevalence was 5.73% (9/157) in dogs and 0.0% (0/191) in cats. Eight (8/9) isolates were cultured with the ISO method and 5 (5/9) isolates were cultured with the FDA method. Macroscopic results revealed that Salmonella agents had no effect on LAB. Three different serotypes were detected and all isolates were positive for virulence genes. Antibiotic resistance profiling indicated that 11.1% of the isolates were MDR and the highest resistance was found for ciprofloxacin. MDR- resistant S. Virchow and carbapenem-resistant S. Enteritidis were detected from dog isolates.