Ergen ve genç yetişkinlerde internet ve telefon bağımlılığı ile sosyal kaygı arasındaki ilişki: Bir meta-analiz çalışması
The relationship between internet and phone addiction and social anxiety in adolescents and young adults: A meta-analysis study
  1. Tez No: 877010
  2. Yazar: EZGİ MERMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA EVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı ülkemizde ergen ve genç yetişkinlerde internet ve telefon bağımlılığı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Yapılan araştırma Türkiye'de internet ve telefon bağımlılığı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkiyi ele alan çalışmaların bulgularındaki farklı sonuçların giderilmesine, mevcut çalışmalara dayanarak daha yüksek güvenirliğe sahip tek bir bulgu elde edilmesine ve bu ilişkiye ait genel bir sonuca ulaşılmasına katkı sağlayacağı için önemli görülmektedir. Anahtar kelimeler kullanılarak YÖK Ulusal Tez Merkezi, Yök Akademik, Eric, TRDizin, ULAKBİM ve Google Akademik'ten aramalar gerçekleştirilmiştir. Dâhil etme kriterlerine göre yapılan araştırma sonucunda Pearson Korelasyon katsayısı (r) değeri sunan ergen ve genç yetişkinlerde internet bağımlılığı ile sosyal kaygı arasındaki ilişkiyi inceleyen 28 adet çalışma (toplam 29 etki büyüklüğü) ve telefon bağımlılığı ile sosyal kaygıyı inceleyen 17 adet çalışma ele alınarak bir meta-analiz çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada, Comprehensive Meta-Analysis (versiyon 3) yazılımı kullanılarak, analize dâhil edilen çalışmaların ayrı ayrı ve birleştirilerek etki büyüklükleri hesaplanmış, yayım yanlılığı kontrol edilmiş, heterojenlik testleri ve moderatör analizleri yapılmıştır. İnternet bağımlılığı ve sosyal kaygı arasında orta düzey ve pozitif bir korelasyon bulunmuştur (𝑟̅ =,310). Telefon bağımlılığı ile sosyal kaygı arasında düşük düzey ve pozitif bir korelasyon bulunmuştur (𝑟̅ =,282).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between internet and phone addiction and social anxiety among adolescents and young adults in our country. The research aims to address the different findings related to this relationship in the context of internet and phone addiction and social anxiety in Turkey, contribute to obtaining a more reliable single finding based on existing studies, and lead to a general conclusion about this relationship. Searches were conducted using keywords in databases such as YÖK National Thesis Center, Yök Academic, Eric, TRDizin, ULAKBİM, and Google Scholar. A meta-analysis was conducted by examining 28 studies (with a total of 29 effect sizes) that explored the relationship between internet addiction and social anxiety in adolescents and young adults, as well as 17 studies that investigated the relationship between phone addiction and social anxiety. In this study, the Comprehensive Meta-Analysis software (version 3) was used to calculate effect sizes by separately analyzing and combining the included studies, controlling for publication bias, conducting heterogeneity tests, and performing moderator analyses. A moderate and positive correlation was found between internet addiction and social anxiety (𝑟̅ =,310). For phone addiction and social anxiety, a low and positive correlation was observed (𝑟̅ =,282).