Postmenopozal kadınlarda osteoporoz ve et bağımlılığı
Osteoporosis and meat dependence in postmenopausal women
- Tez No: 877018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma Ocak-Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul ili Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet bölümüne başvuran 18-65 yaş arasındaki postmenopozal dönemdeki kadınlarda et bağımlılığı ile sonuçlar arasındaki ilişki hakkında bireylerin et bağımlılığının osteoporoz ile ne ölçüde ilişkili olduğunu değerlendirmek amacıyla hekimin osteoporoz tanısı alan veya almayan bireylere davetiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma araştırmaya katılmayı kabul eden gönüllü bireyler üzerinde yürütülmüştür. 138 katılımcının 69'u kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada veri toplamada anket yöntemi kullanıldı. Anket formu 3 bölümden oluşmuştur. Formun birinci bölümünde katılımcı kişilerin sosyodemografik bilgileri ile 27 soruya, ikinci bölümde besin tüketim sıklığı anketi ile 24 soruya, üçüncü bölümde ise et bağımlılığı anketi ile 16 soru ile hazırlanan ölçeğine yer verilmiştir. Anketler yüz yüze görüşme yöntemiyle yapıldı. Verilerin değerlendirilmesi için“SPSS 25.00”istatistiksel veri analiz programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between January and May 2024 in postmenopausal women aged 18-65 years who applied to the Nutrition and Diet Department of Avcılar Murat Kölük State Hospital in Istanbul province between January and May 2024, with the invitation of individuals who were diagnosed with osteoporosis or not diagnosed with osteoporosis by a physician in order to evaluate the extent to which meat addiction is associated with osteoporosis. The study was conducted on voluntary individuals who agreed to participate in the research. 69 of 138 participants were selected as the control group. In this study, questionnaire method was used for data collection. The questionnaire form consisted of 3 parts. The first part of the form included sociodemographic information of the participants and 27 questions, the second part included food consumption frequency questionnaire and 24 questions, and the third part included meat addiction questionnaire and 16 questions. The questionnaires were conducted by face-to-face interview method.“SPSS 25.00”statistical data analysis program was used for data evaluation.