Postmenopozal osteoporozlu kadınlarda pilates egzersizlerinin kemik mineral yoğunluğu, fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of pilates exercises on bone mineral density, physical performance, quality of life in osteoporotic postmenopausal women
- Tez No: 314533
- Danışmanlar: PROF. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Angın, E. Postmenopozal Osteoporozlu Kadınlarda Pilates Egzersizlerinin Kemik Mineral Yoğunluğu, Fiziksel Performans ve Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkileri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2012. Bu çalışma, postmenopozal osteoporoz teşhisi konmuş kadınlarda pilates egzersizlerinin kemik mineral yoğunluğu (KMY), fiziksel performans ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek ve kontrol grubu ile karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, DEXA (Dual Energy X-ray Absorbtiometry) yöntemi ile osteoporoz teşhisi konulan 41 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan 41 birey kura yöntemi ile 2 gruba ayrılmıştır. 22 birey pilates grubunu, 19 birey de kontrol grubunu oluşturmaktadır. Tüm bireylerin demografik özellikleri kaydedildikten sonra kemik mineral yoğunluğu ölçümü (DEXA), ağrı şiddeti (VAS), kas kuvveti (J-Tech), fiziksel performans (6 dakika yürüme testi), kas kısalıkları, esneklik ölçümleri, postür analizi ve yaşam kalitesi (Qualeffo-41) değerlendirmeleri yapılmıştır. Pilates grubuna haftada 3 gün olmak üzere 24 hafta boyunca klinik pilates egzersizleri uygulanmıştır. Egzersiz seansları ısınma, ana egzersiz programı ve soğuma fazlarını içerecek şekilde planlanmıştır. Egzersiz öncesi (E.Ö) ve sonrasında (E.S) tüm değerlendirme sonuçlarından elde edilen değerler hem grup içi, hem de gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Pilates grubunda egzersiz sonrası KMY değerlerinde artış görülürken (T-skoru E.Ö:-2.73±0.26, E.S: -2.49±0.37, p0.05).
Özet (Çeviri)
Angın, E. Effects of Pilates Exercises on Bone Mineral Density, Physical Performance, Quality of Life in Osteoporotic Postmenopausal Women, Health Science Institute Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation Program, Ankara, 2012. This study was performed to investigate effects of pilates exercises on bone mineral density (BMD), physical performance and quality of life in women who has diagnosed as postmenopausal osteoporosis. This study was done on 41 osteoporotic women with the method of DEXA (Dual Energy X-ray Absorbtiometry). 41 subjects who attended the study have been divided into two groups by the method of the draw. Pilates group consist of 22 subjects and control group consist of 19 subjects. After demografic characteristics of all subjects were registered, Bone Mineral Density (DEXA), pain level (VAS), muscle strength (J-tech), physical performance (6 minute walk test), muscle shortness, flexibility measurements, postural analysis, quality of life (Qualeffo-41) tests were done. Pilates exercise program was done 3 times a week during 24 week. Exercise program was included with warm up period, main exercise program and cooling exercises. The values of post and pre exercise were compared among the group and between the groups. While bone mineral density (BMD) values were increased in the pilates group (T-score before exercise:-2.73±0.26, after exercise: -2.49±0.37, p0.05).