Metaverse'in dinsel inanca etkisi
The effect of Metaverse on religious belief
- Tez No: 877019
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İlk olarak adını 1992 yılında duyduğumuz metaverse kavramı, yakın zamanda dünya devi firmaların yapmış olduğu artırılmış gerçeklik yatırımlarıyla gündeme oturdu. Gerçek dünyanın bir yansıması olarak isimlendirilen ve giyilebilir teknoloji ekipmanlarıyla birlikte gerçek dünyanın ve sanal dünyanın algılanışını etkileyebilecek düzeye geldiği bilinmektedir. Bu kavram Neal Stephanson tarafından Türkçeye“Parazit”olarak çevrilmiş olan“Snow Crash”adlı romanda ilk kez kullanılmıştır. 21. yüzyılın başlarında geçen Parazit romanı, distopik özellikler taşımakta olan bir romandır. Romanda, zor koşullar altında bunalımlı bir zaman diliminden geçen insan için metaverse, bir kaçış imkânı sunmaktaydı. Karakterler gerçek hayattaki yaşamlarından kaçabilmek için metaverse'de vakit geçirmekteydiler. Romanda anlatıldığı üzere günümüzde de olduğu gibi metaverse dünyasına erişim, gözlükler ve kulaklıklarla mümkün olmaktaydı. Algıyı etkileyebilen bir evrene girmenin alt yapısında insanların gerçek dünyadan bir kaçış yolu aradıkları fark edilmektedir. Bütün bu anlatımlar bize bir soruyu sormaya itmiştir. Biraz önce bahsedilen kaçış, insanların istedikleri hayata sahip olmak için yaptıkları, yapmaya mecbur hissettikleri bir çabadan fazlası mıydı? Bu çalışmayı yapmak istememizdeki en önemli sebep, hayatımıza yeni girmiş olan metaverse kavramının ve metaverse yaratıcıları olan şirketlerin vaatlerini göz önüne aldığımızda fark edilen ortak noktadır. Bu ortak nokta, dünyanın bir yansıması ve metaverse'in alternatif bir dünya olacağıdır. İnançlı bir insanın dünyasında da din olgusunun göz ardı edilemeyecek bir değer olduğu dikkate alındığında, bu yeni oluşturulan dünyanın kullanıcıları arasında olacak olan inançlı insanların metaverse evreninden ne kadar etkileneceği düşünüldüğü gibi metaverse evrenine neler bırakabileceği araştırmaya değer bir konu olarak nitelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The metaverse concept we first heard about in the 1990s has recently come to the fore with the augmented reality investments made by giant world companies. It has become a reflection of the real world and has come to a level that can affect the perception of the real world and the virtual world with wearable technology equipment. This concept was used for the first time in the novel“Snow Crash”, which was translated into Turkish as“Parasite”by Neal Stephanson. Parasite, which takes place at the beginning of the 21st century, is a novel with dystopian features. In the novel, the metaverse offered an escape opportunity for the people of the period who went through depressive periods under difficult conditions. The characters were spending time in the metaverse to escape their real-life lives. As described in the novel, access to the metaverse world, as it is today, was possible with glasses and headphones. The characters were spending time in the metaverse to escape their real-life lives. As described in the novel, access to the metaverse world, as it is today, was possible with glasses and headphones. In the background of entering a universe that can affect perception, it is noticed that people are looking for a way to escape from the real world. Was this escape more than an effort people felt compelled to make to have the life they wanted? The most important reason why we want to do this study is the common point realized when we consider the promises of the metaverse concept, which has just entered our lives, and the companies that are the creators of the metaverse. This common point is a reflection of the world, a new universe, and the understanding that the metaverse will be a new world. Considering that the phenomenon of religion is a value that cannot be ignored in the world of a believer, what kind of traces the believers who will be the users of this newly created world can leave on the metaverse universe has been described as a subject worth investigating. While preparing the study, many of the works prepared on the metaverse, which is a current subject, were scanned, current news was followed and the contents that were thought to be related to the subject were tried to be conveyed.