Kor antrenman programının postural salınım, dikey sıçrama ve FMS (Fonksiyonel Hareket Tarama) skorlarına etkisi
The effect of core training program on postural sway, vertical jump and FMS (Functional Movement Screen) scores
  1. Tez No: 877041
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerine uygulanan 8 haftalık statik ve dinamik kor antrenman programlarının postural salınım, dikey sıçrama ve FMS (fonksiyonel hareket taraması) skorlarına etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubu; kontrol:18, statik:20, dinamik:17 olmak üzere 3 grup olarak toplamda 55 gönüllü üniversite öğrencisinden oluşturulmuştur. Katılımcıların antropometrik ölçümleri, dikey sıçrama testi, postural salınım ölçümü, FMS testleri ve kor dayanıklılık testleri antrenman programı öncesinde ve sonrasında tekrarlandı. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 22.0 paket programı kullanıldı. Normal dağılım varsayımı Shapiro-Wilk testi ile ve grafiksel olarak kontrol edildi. FMS toplam skor ve dikey sıçrama parametrelerinde tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (Repeated Measures ANOVA) kullanılırken, diğer parametrelerde grup içi değerlendirmelerde normallik duruma göre Paired Samples (Eşleştirilmiş örnekler) t testi ve Wilcoxon işaretli sıra sayıları testi kullanıldı. Ayrıca gruplar arası değerlendirmelerde Kruskal-Wallis H testi kullanıldı. Statik ve dinamik gruplarda sağ yan plank, fleksiyon ve düz plank ön test- son test sonuçlarında anlamlı farklılık bulundu (p0.05). Fakat dinamik grupta alan ve yörüngenin orta noktasına olan ortalama mesafesinde sayısal olarak iyileşmeler görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of 8-week static and dynamic core training programs on postural sway, vertical jump and FMS (functional movement screening) scores of university students. The research group consisted of a total of 55 volunteer university students in 3 groups: control: 18, static: 20, dynamic: 17. Anthropometric measurements, vertical jump test, postural sway measurement, FMS tests and core endurance tests were repeated before and after the training program. IBM SPSS Statistics 22.0 package program was used to analyze the data. The assumption of normal distribution was checked graphically and with the Shapiro-Wilk test. Repeated Measures ANOVA was used for variance analysis in FMS total score and vertical jump parameters, while for other parameters, Paired Samples t-test and Wilcoxon Signed-Rank test were used for within-group evaluations based on the normality assumption. Additionally, Kruskal-Wallis H test was used for between-group evaluations. Significant differences were found in the pre-test and post-test results of right side plank, flexion and straight plank in static and dynamic groups (p0.05). However, in the dynamic group, numerical improvements were seen in the area and the average distance to the midpoint of the orbit.