Lüks tüketimde satın alma davranışlarının neden esaslı olarak incelenmesi
Reasons based analysis of the purchasing behavior in luxury market
- Tez No: 877040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma ulaşılabilir lüks tüketimde tüketicilerin satın alma davranışını incelemektedir. Son 20 yılda dünyada ve Türkiye'de sürekli büyüyen lüks ürün pazarında alım yapan tüketicinin satın alma davranışının etkenlerini, Davranışsal Neden Kuramından faydalanarak, neden esaslı olarak modellemekte, alım kararında tüketiciyi etkileyen algılanan değer, tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol ve niyet ilişkisini ve nedenlerin etkisini (düzenleyici, aracı ve direkt etki olarak) mercek altına yatırmaktadır. Nedenlerin de dikkate alındığı, lüks tüketimde satın alma davranışının modellenmesine yönelik kuramsal bir çerçeve oluşturan çalışma önerilen modeli veri toplayarak ampirik olarak sınamaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the consumer purchasing behavior in affordable luxury consumption. By utilizing the Behavioral Reasoning Theory, the factors influencing consumer purchasing behavior in the continuously growing luxury product market, both globally and in Türkiye over the past two decades, are modeled primarily based on reasons. The study scrutinizes the role of perceived value, reasons, attitude, subjective norm, perceived behavioral control, intention and reasons (as moderator, as mediator and direct effect) in consumer decision-making. A theoretical framework for modeling consumer purchasing behavior in luxury consumption, considering reasons, is proposed and empirically tested.