Primer immün yetmezliği olan çocukların egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite seviyesi ve yaşam kalitesinin sağlıklılarla karşılaştırılması
Comparison of exercise capacity, physical activity level and quality of life of children with primary immunodeficiency with healthy children
  1. Tez No: 877070
  2. Yazar: RIAD BEJTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Primer immün yetmezlikler (PİY) immün sistem gelişimini, farklılaşmasını ve işlevini etkileyen çeşitli hastalıkları içerir. Pulmoner ve ekstrapulmoner belirtiler iyi araştırılmamıştır ve PİY'li hastalarda morbidite ve mortaliteye katkıda bulunabilir. Bu çalışmanın amacı, PİY hastalarında ve sağlıklı çocuklarda maksimal egzersiz kapasitesi ( KPET), fonksiyonel egzersiz kapasitesi (6DYT), solunum fonksiyonu (spirometri), fiziksel aktivite (Metabolik holter), yaşam kalitesi (PedsQL), solunum kas kuvveti (MIP, MEP), endurans (artan eşik testi), periferik kas kuvveti (dinamometre), kas oksijenizasyonu (Moxy® monitör) ve dispneyi karşılaştırmaktır. On dört PİY hastası ve 15 sağlıklı çocuk karşılaştırılmıştır. Gruplar arasında FVC, FEV1, PEF, FEF25-75%, MIP, MEP, solunum kas enduransı açısından anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Primary immune deficiencies (PIDs) include a variety of diseases affecting immune system development, differentiation, and function. Pulmonary and extrapulmonary manifestations are not well investigated and which may possibly contribute to morbidity and mortality in patients with PIDs. This study aimed to compare maximal exercise capacity (CPET), functional exercise capacity (6-MWT), pulmonary function (spirometry), physical activity (Metabolic holter), quality of life (PedsQL), respiratory muscle strength (MIP, MEP), endurance (threshold loading test), peripheral muscle strength (dynamometer), muscle oxygenation (Moxy® monitor), and dyspnea in patients with PID and healthy children. Fourteen patients with PID and 15 healthy children were compared. No significant differences were prevalent between groups in FVC, FEV1, PEF, FEF25-75%, MIP, MEP, respiratory muscle endurance (p>0.05).