Cizre yöresi ninnilerinde tematik çeşitlilik
Thematic diversity in the lullabies of Cizre region
  1. Tez No: 877108
  2. Yazar: SEVİL DOLAŞIR AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ HONGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ninniler, ait oldukları yöreye ait özellikleri bünyesinde barındırmaktadırlar. Bunun yanında kadının (annenin) yaşantısından da esinlenerek gelişir ve oluşurlar. Bu sebepten farklı konuları bünyesinde barındıran ninniler her yörede farklı tarzlarda söylenip farklı dillerde icra edilmektedir. Ninni Kelimeleri araştırma yapılan Şırnak ili Cizre ilçesinde Lorî, Lorîk, Lorîn olarak kullanıldığı görülmüştür. Ninni söyleme geleneğinin aktarım noktasında çoğunlukla kadınların bulunduğu fakat az da olsa erkek ağzından (baba tarafından) söylenen ninnilerin de olduğu tespit edilmiştir. Bu inceleme, çeşitli sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi nedenlerle yaşam koşullarının değiştiği, geleneksel kültürün etkinliğini yavaş yavaş yitirdiği ve buna bağlı olarak ninni söyleme geleneğinin eskisi kadar önemsenmediği, geleneksel kültürün modern yaşamı şekillendiren faktörlerle zayıfladığı günümüzde Cizre yöresi ninnilerindeki çeşitliliğinin ortaya koyulması adına yapılmıştır. Bu çalışmayla Cizre yöresi müzik kültürüne ilişkin öğelerin ve aynı zamanda sosyokültürel anlamda kadının yeri ve öneminin ortaya koyulması hedeflenmiştir. Betimsel nitelikli yürütülen bu çalışmada nitel araştırma yöntemi, içerik incelemesi tekniği kullanılmıştır. Bir toplumun anlaşılmasında anahtar niteliği taşıyan, yaşam biçimini, dilini yansıtan geleneksel öğeler kapsamında ninnilerin müzikal analizlerinin yapılması etnomüzikolojik açıdan da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
While lullabies carry the characteristics of the region they belong to, they also develop through the inspiration of the woman's (mother's) life. Lullabies covering different subjects in each region are sung in different styles and performed in different languages. In the Cizre district of Şırnak province, where I conducted this research, the tradition of singing lullabies, defined as Lorî, Lorîk, Lorîn, is mostly carried out by women, but there are also lullabies sung by men (from the father's side), albeit a few. This study aims to reveal the diversity of lullabies in Cizre region, where the tradition of singing lullabies continues despite today's conditions where living conditions have changed due to various social, cultural, economic and political reasons and traditional culture has weakened due to the factors shaping the modern age. This study, in addition, aims to reveal the elements of the musical culture of the Cizre region, as well as the socio-cultural position and importance of women. It is also important from an ethnomusicological point of view to perform musical analyzes of lullabies within the framework of traditional elements that reflect the lifestyle and language of that society, which are the key to understanding a society.