Bal arısı yetiştiriciliğinde yerel kışlatma alanlarının belirlenmesi - Cizre örneği
Determination of lokal wintering areas in honey bee-Cizre example
- Tez No: 596076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, bal arısı yetiştiriciliğinde kışlatma alanı olarak kullanılan Cizre ilçesinin önemini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Cizre ilçesine il içinden ve il dışından gelen toplam 30 gezgin arıcı ile yüz yüze yapılan anketlerden elde edilen gerçek veriler değerlendirilmiştir. Üç ana başlık altında toplanan anket formlarının ilk bölümünde arıcının ve işletmesinin sosyo-ekonomik niteliklerine, ikinci bölümde koloni hareketlerine ve üçüncü bölümde ise gezgin arıcılık faaliyetleri sırasında karşılaşılan sorunlara ilişkin belirlemeler yer almıştır. Ankete katılan arıcıların % 33.3 oranla en fazla 41-50 yaş aralığında yer aldığı ve çoğunlukla ilkokul mezunu olduklarının (% 40.0) tespit edildiği çalışma sonucunda, gezgin arıcılık yapan deneklerin % 63.3'ünün asıl mesleklerinin arıcı olduğu belirlenmiştir. Kışlatma amacıyla kullanılan ilçeyi Şırnak ili arıcılarının yanı sıra Siirt Van ve Hakkari yöresi arıcıları da konaklama alanı olarak tercih ettiği ortaya çıkan araştırmada, toplam 30 arıcının % 76.7'i Cizre'yi iyi bir kışlatma yöresi olarak değerlendirmiş ve 19'u kışlatmanın ardından ilkbahar bakım beslemesini de yörede yapmak için 6-7 ay konaklayacaklarını ifade etmişlerdir. Gün geçtikçe yönetilmesi güçleşen koloni hareketleri kışlatma alanlarında konaklama sorunu, hastalık ve zararlıların yayılma olasılıkları, bitkisel üretimde kullanılan kimyasallardan bal arılarının zarar görmesi ve sosyo-ekonomik zorluklar gibi birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu aşamada sıralanan ve Türkiye arıcılığı için gittikçe büyüyen sorunların üstesinden gelebilmek ve kışlatma alanı yetersizliklerini ortadan kaldırabilmek için mikroklima özelliği taşıyan yerel kışlatma alanlarının değerlendirilmesi oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the significance of Cizre district which is used in wintering in beekeeping. In the present study, the actual data collected in face to face interviews conducted with 30 migratory beekeepers that arrived to Cizre district from the province or from other provinces were analyzed. In the first section of the survey form that included three sections, the socio-economic properties of beekeepers and their employments were discussed, colony movements were addressed in the second section, and the problems experienced during migratory beekeeping activities were discussed in the third section. The study findings demonstrated that participating beekeepers were mostly within the 41-50 age range (33.3%) and they were primary school graduates (40.0%). In the study, it was revealed that the district was used for wintering by beekeepers from Şırnak province, as well as beekeepers from Siirt Van and Hakkari provinces, 76.7% of 30 beekeepers considered Cizre as a good wintering region and 19 stated that they would remain in the region for 6-7 months to conduct maintenance feeding after wintering. Increased number of beehives, colony movements that are difficult to manage during the season, the problem of accommodation in winter areas, the possibility of diseases and pests, the damages caused by chemicals used in agriculture and socio-economic difficulties pose various problems for beekeepers. To remove the negative conditions in wintering areas, it would be beneficial and important to consider local wintering areas with microclimatic conditions.