Etienne de la Boètie'de gönüllü kulluk ve modernite sonrası izleri
Voluntary servitude in Etienne de la Boètie and its traces after modernity
- Tez No: 877114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CAFER ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
La Boétie, 16. Yüzyılın ilk yarısındaki siyaset felsefesi alanındaki öne sürdüğü düşünceler, günümüze kadar üzerinde en çok tartışılan alanlardan bir tanesi olmuştur. La Boétie, insanın doğal olarak özgür olduğunu savunur. Ancak Tiranlığın bir kez ortaya çıkması veya siyasi iktidarın insanın bir daha özgürlüğe kavuşmanın hayalini bile kurdurtamayacaktır. Çünkü insanın doğal olan yetenekleri Tiranlık ilişkileri ve yöntemleri ile yozlaştırılmıştır. Bu yozlaşma insanın kulluk sürecini Tiranlığın ilişkileriyle sürekli hale gelir. La Boétie'nin insan doğasının yöneten yönetilen ilişkilerinde dejenerasyonun modern zamanda devletin kurumsallaşmış yapısında içkin hale gelir. Modern dönemde kitleselleştirilen insan yozlaşan doğası gereği de Tiranlığa gönüllü olarak kulluk etmeye devam eder. La Boétie'nin bu temel düşünceleri, Avrupa aydınlanma düşünürlerini etkiler. Ayrıca modern zamandaki insana dair kavrayışımızı derinleştirir. Bu çalışmadaki amacım, La Boetie'nin bu temel düşünceleri üzerinden hem tarihsel hem de modern döneme dair izlerini bulabilmek ve onları ortaya çıkarmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
La Boétie's ideas in the field of political philosophy in the first half of the 16th century have been one of the most debated areas until today. La Boétie argues that man is naturally free. However, the emergence of tyranny once or political power will not even make people dream of attaining freedom again. Because the natural abilities of man have been corrupted by the relations and methods of tyranny. This corruption perpetuates the process of human servitude through the relations of tyranny. La Boétie's degeneration of human nature in the relations of ruler and ruled becomes immanent in the institutionalised structure of the state in modern times. In the modern period, the massified human being continues to voluntarily serve the tyranny due to his degenerating nature. These basic ideas of La Boétie influenced European Enlightenment thinkers. It also deepens our understanding of man in modern times. My aim in this study will be to find and reveal the traces of La Boetie's basic thoughts on both the historical and modern period.