Étıenne de la Boétie'nin gönüllü kulluk üzerine söylevi'nin hukuk felsefesi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Etienne de la Boetie's discourse on voluntary servement in the context of legal philosophy
- Tez No: 903590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SÜZGÜN ŞAHİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çok genç yaşta hayata gözlerini kapamasına rağmen ardında bıraktığı kısa bir metinle yüzyıllardır adından bahsettiren Etienne de La Boétie, zamanının çok ötesinde ve hatta belki de günümüzde dahi siyasi çalkantıların yaşandığı dönemlerde tabu olarak kabul edilebilen mefhumların sorgulamasını yapmaktadır. İnsan, doğuştan mı kulluk etme arzusundadır? 16.Yüzyılın bu dahi hukukçusu ve filozofu Etienne de La Boétie'nin mutlakiyetçi monarşiler ile olan karmaşık ilişkisi ve tiranlığın temellerine meydan okuyan bir düşünür olarak bıraktığı kalıcı miras, onun siyasi düşünce ve hukuk felsefesi tarihindeki öneminin altını çizmektedir. Katkıları, otoritenin doğası, iktidarın dinamikleri ve toplumda adalet arayışına ilişkin tartışmalara ilham vermeye devam etmektedir. Çalışmada Etiénne de La Boétie'nin öne sürdüğü“gönüllü kulluk”kavramının mutlakiyet, egemenlik, tiranlık mefhumları üzerinden yorumlanması ve hukuk felsefesi bağlamında değerlendirilmesi yapılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Etienne de La Boétie, who has made a name for himself for centuries with a short text he left behind despite passing away at a very young age, questions concepts that were far ahead of his time and perhaps even today, in times of political turmoil, that could be considered taboo. Does man have an innate desire to serve? This genius Jurist and Philosopher of the 16th Century, Etienne de La Boétie's complex relationship with the Absolutist Monarchies and his lasting legacy as a thinker who challenged the foundations of tyranny underline his importance in the history of political thought and legal philosophy. His contributions continue to inspire debates about the nature of authority, the dynamics of power, and the search for justice in society. In the study, the concept of“voluntary servitude”put forward by Etiénne de La Boétie will be interpreted through the concepts of absolutism, sovereignty, tyranny and evaluated in the context of legal philosophy.