Nura Muhammed Farac'ın çalışmalarında dini ve tarihi referanslar
In the works of Nura Muhammed Farac religious and historical references
- Tez No: 877131
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmamız, Katar edebiyatı ve hikâye yazarı Nura Muhammed Farac'ın edebi eserlerinde dini ve tarihi referansların kullanımını incelemeyi amaçlamaktadır. Ülkemizde, yazarın ve eserlerinin üzerine bir kitap çevirisi haricinde herhangi bir akademik çalışma bulunmaması, Arap edebiyatının yenilikçi yazarlarından olan Farac'ın ve eserlerinin üzerinde çalışmayı gerekli kılmıştır. Bunun için de Nura Muhammed Farac'ın eserlerinde dini ve tarihi referanslar ortaya konularak, öykü temasında, karakter gelişiminde ve olay örgüsünde nasıl kullandığı analiz edilmiştir. Arap öykücülüğünün geleneksellikten sıyrılarak modernliğe geçişini sağladığı ve kadın hikâye yazarlarının sayısında artış gösterdiği bu dönemde, kadın yazarların mahlasların ardına gizlenerek yayınladıkları eserlerini yeni bir dönemin başlamasıyla gerilerinde bırakıp, kadının özgürlüğü, endişe, başkaldırı gibi temalar üzerine ortaya çıkarmışlardır. Nura Muhammed Farac, bu anlamda Katar edebiyatında adından söz ettirip öyküleri ile öne çıkmayı başaran yenilikçi kadın yazarlardan olmuştur. Kurgusunda taşıdığı gizem ve meraklı bir arayışla okuyucuyu içsel bir düşünce yolculuğuna çıkarmayı amaçlayan Farac, anlatısında metafor ve sembollerden oldukça yararlanmıştır. Çalışmamız, önsöz, giriş, iki bölüm, yazarla yapılan görüşme ve sonuçtan oluşmaktadır. Katar edebiyatı ve hikâye yazarı Nura Muhammed Farac'ın hayatı, edebi kişiliği ve düşünce dünyasıyla başlayarak, referansı etkileyen unsurlar ve son olarak da Farac'ın biri roman diğer ikisi de hikâye kitabı olmak üzere üç eserini dini ve tarihi referansları bağlamında detaylı bir perspektif sunmayı hedeflemektedir. Anahtar Kelimeler; Arap Dili ve Belagatı, Nura Muhammed Farac, Referans, Dini Referans, Tarihi Referans, Mâu'l-Verd, Totem, el-Merâcim
Özet (Çeviri)
This study examines religious and historical references in the literary works of Qatari literature and story writer Nura Muhammed Farac. The absence of any academic study other than a book translation on the book, the author and his works made it necessary to focus on Farac, one of the advanced writers of Arabic literature, and his works. In this regard, religious and historical references were revealed in Nura Muhammed Farac's works, and how the character was applied in storytelling and how it was used in the plot was analyzed. In this period, when Arab storytelling broke away from tradition and transitioned to modernity and the number of female story writers increased, women writers left behind the works they published hiding behind pseudonyms with the beginning of a new era and revealed them on themes such as women's freedom, anxiety and rebellion. In this sense, there have been female writers who managed to make a name for themselves in Qatari literature and stand out with their stories, such as Nura Muhammed Farac. Farac, who aims to take the reader on an inner thought journey with the mystery and curiosity he carries in his fiction, has made great use of metaphors and symbols in his narrative. This review consists of a preface, an introduction, two chapters, an interview with the author and a conclusion. Starting with the life, literary personality and world of thought of Qatari literature and story writer Nura Muhammed Farac, the reference and the factors affecting the reference, and finally, a detailed perspective of Farac's three works, one of which is a novel and the other two are story books, in the context of their religious and historical references aims to present. Key Words :Arabic Language and Rhetoric, Nura Muhammed Farac, Religious Reference, Historical Reference, Mâu'l-Verd, Totem, el-Merâcim