Nepotizmin örgütsel bağlılık üzerine etkisinde örgütsel adalet algısının rolü
The role of perception of organizational justice in the effect of nepotism on organizational commitment
- Tez No: 877132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Nepotizm; öznel ve adil olmayan bir şekilde gerçekleştirilen ayrımcılık olarak bilinmektedir. Günümüzde işletmelerde nepotizmin oldukça yaygın olduğu görülmektedir. Nepotizm genellikle işe giriş sürecinde ortaya çıkmaktadır. Nepotizmin aile şirketlerinde yaygın olduğu göze çarpmaktadır. Nepotizm varlığı çalışanların iş yaşamına yönelik tutumlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Nepotizmin olduğu örgütlerde çalışanların hem örgütsel bağlılık düzeyleri azalmakta hem de örgütsel adalet algıları zayıflamaktadır. Yapılan bu araştırmada sporcuların nepotizm algı düzeyleri ile örgütsel adalet algıları ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında ilişkisel tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırmaya TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) BAL (Bölgesel Amatör Lig) 1. Grupta mücadele eden kulüplerden 6 futbol kulübünde aktif olarak spor yapan 125 amatör futbolcu katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde kişisel bilgi formu,“Nepotizm Algısı Ölçeği”,“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın veri analiz sürecinde SPSS 22.0 (Statical Package For Social Sciences) programında Independent Sample T test, One Way ANOVA analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon analizi ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nepotism; It is known as discrimination that occurs in a subjective and unfair way. It seems that nepotism is quite common in businesses today. Nepotism usually emerges during the employment process. It is noteworthy that nepotism is common in family businesses. The existence of nepotism negatively affects employees' attitudes towards business life. In organizations where nepotism exists, both the organizational commitment levels of employees decrease and their perception of organizational justice weakens. In this study, it was aimed to investigate the relationships between the athletes' nepotism perception levels, their organizational justice perceptions and their organizational commitment levels. Correlational screening model was used within the scope of the research. 125 amateur football players who actively play sports in 6 football clubs from the 1st Group of the Turkish Football Federation Regional Amateur League participated in the research. In the data collection process of the research, personal information form, 'Nepotism Perception Scale', 'Organizational Justice Scale' and 'Organizational Commitment Scale' were used. In the data analysis process of the research, Independent Sample T test, One Way ANOVA analysis, Multiple Linear Regression analysis and Hierarchical Regression Analysis were used in SPSS 22.0 program.