Britanya'nın Wındrush nesli yazarı Samuel Selvon'un The Lonely Londoners romanı ile Almanya'nın Türk göçmen yazarı Yüksel Pazarkaya'nın Oturma İzni: Güz Rengi öykü derlemesinin karşılaştırmalı tematik analizi
A comparative thematic analysis of the literary works of Britain's Windrush generation writer Samuel Selvon and Germany's Turkish immigrant writer Yüksel Pazarkaya
- Tez No: 877155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN TORUSDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa ekonomisi yeniden şekillenmeye başlar. Ekonomisini üretim üzerine kurmak isteyen Batı Avrupa ülkelerinde işgücü ihtiyacı ortaya çıkar. Almanya bu sorunu Doğu ve Güney Avrupa ülkeleri ve Türkiye ile göçmen işçi anlaşmaları yoluyla çözmeye çalışır. Öte yandan İngiltere, daha fazla işgücü sağlamak amacıyla eski sömürgelerinden insanların ülkeye gelmesini kolaylaştırmak için adımlar atar. İş bulmak için bu ülkelere göç eden insanlar aynı zamanda edebi eserler de üretmiştir. Yüksel Pazarkaya, Almanya'daki Türk göçmen işçileri temsil eden ilk yazarlardandır. Samuel Salvon ise Britanya'daki Windrush Nesli'nin ilk yazarlarındandır. Bu çalışma, Yüksel Pazarkaya'nın Oturma İzni: Güz Rengi adlı öykü derlemesi ile Samuel Selvon'un The Lonely Londoners adlı romanını inceleyerek 19. yüzyılın ikinci yarısında Almanya'daki Türk göçmen işçilerin ve Britanya'daki Karayip göçmenlerinin hayatlarına ışık tutmaya çalışmaktadır. Çalışma aynı zamanda bu iki göçmen topluluğun yaşadığı zorlukları ve bunların edebi eserlerde nasıl aktarıldığını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Söz konusu göç hareketlerinin ilk yıllarında eserlerini yazan Yüksel Pazarkaya ve Samuel Selvon, temsil ettikleri göçmen toplulukların sorunlarını dile getirmeyi amaçlamışlardır. Ele aldıkları toplumların yaşantılarına ayna tutan eserleri, aynı zamanda dönemin Almanya ve İngiltere'sinde hüküm süren siyasi, sosyal ve ekonomik düzen hakkında da bilgi vermektedir. Bu çalışmada ele alınan eserlerde yer alan temalar kapsamları ve işlenme biçimleri açısından karşılaştırılmıştır. Eserlerin ortak ve farklı yönleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu şekilde aynı dönemde Almanya ve İngiltere'ye gerçekleştirilen göç hareketleri incelenerek göçün göçmenler ve ev sahibi topluluklar üzerindeki etkileri hakkında genel bir değerlendirme ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, the European economy began to reshape. The need for a labour force emerged in Western European countries that wanted to build their economies on production. Germany tried to resolve this issue through migrant worker agreements with Eastern and Southern European countries and Turkey. On the other hand, Britain made it easier for people from its former colonies to come to the country so that it could provide more labour force. People who migrated to these countries to find jobs have produced their literary works. The aim of this study is to shed light on the lives of Turkish migrant workers in Germany and Caribbean immigrants in Britain in the second half of the 19th century by examining Yüksel Pazarya's Oturma İzni: Güz Rengi and Samuel Selvon's The lonely Londoners. The study also aims to compare the difficulties experienced by these two immigrant communities and how they are conveyed in literary works. Yüksel Pazarkaya and Samuel Selvon, who wrote their works in the first years of the aforementioned migration movements, aim to express the problems of the immigrant communities they represent. Their works, which mirror the life of the societies they deal with, also provide information about the political, social, and economic orders prevailing in Germany and England of the period. In this study, the major themes in the works are compared in terms of their scopes and how they are processed throughout the works. The common and divergent aspects of the works are tried to be determined. In this way, it is aimed at making a general assessment of the effects of migration on immigrants and host communities by examining the migration movements to Germany and England in the same period.