Dijital destekli materyallerin öğrencilerin İngilizce dersine yönelik ilgisini geliştirme amaçlı yönetsel girişimlerin incelenmesi
An investigation of administrative initiatives aimed at improving students interest in English course with digital aided materials
  1. Tez No: 877186
  2. Yazar: EMEL DELİGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Basılı materyallerin kullanımındaki sorunlar dijital materyallerin kullanımıyla hafifletilebilir. Dijital materyallerin öğrencilerin ilgisi ve öğrenmesine yönelik kullanımında okul yönetimlerinin de sorumluluğu bulunmaktadır. Literatür, okul yöneticilerinin dijital materyal kullanımındaki girişimlerine odaklı bir araştırma boşluğuna işaret etmektedir. Uygulama bakımından öğrenci ilgisi ve öğrenmesini geliştirebilmekte okul paydaşlarının etkili girişim ve uygulamaları önemlidir. Bu çerçevede bilimsel kanıt temelli girişimler öğrenci gelişimine destek sağlayabilir. Araştırmanın amacı, zorunlu örgün öğretimde dijital materyallerin öğrencilerin ilgisi ve öğrenmesine yönelik kullanılmasına odaklı yönetsel girişimleri incelemektir. Bu doğrultuda veri çeşitliliği ve derinliğine incelemeye hizmet eden keşfedici karma desenden faydalanılmıştır. Öğretmenler ve yöneticilerin katıldığı odak grup görüşmeleri, yarı-yapılandırılmış bireysel görüşmeler ve tarama aracılığıyla nitel ve nicel veriler toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ve örneklemini 2023-2024 öğretim yılında Aksaray ili şehir merkezindeki devlete bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenler ve okul yöneticileri oluşturmaktadır. Katılımcılara amaçlı örnekleme yönteminde ölçüt örnekleme, kolay erişilebilir ve kartopu örnekleme teknikleriyle erişilmiştir. Nitel veriler içerik analiziyle, nicel veriler ise tanımlayıcı, açımlayıcı faktör analizi ve varyans analizleri (t testi, ANOVA) kullanılarak çözümlenmiştir. Nitel ve nicel bulgular arasında bir uyum bulunmaktadır. İçerik analizinde toplam 143 kod beş tema altında gruplanmıştır. Kod sıklığına göre en öne çıkan tema“dijital materyallerin öğrenci öğrenmesi üzerindeki etkisi”temasıdır. Bu temada en sık vurgu ise“dikkat çekip isteklendirme”kodudur. Yönetsel girişimler ise kod yoğunluğu bakımından ikinci sırada yer almaktadır. Bu temada dikkat çeken kodlar ise“destekleme eksikliği”ve“yönlendirme eksikliği”kodlarıdır. Alt yapı eksikliği de sık vurgulanan temalar arasındadır. Nitel veriler öğretmenlerle okul yöneticileri arasındaki görüş ve deneyim farklılığını ortaya koymuştur.“Dijital materyal”kavramına ilişkin öğretmenlerin kavramsal bilgi eksikliği belirlenmiştir. Nicel veriler üç boyut altında faktörleştirilmiştir: (1) Öğretim süreci, (2) Öğrenci ilgisi ve öğrenmesi, (3) Yönetsel girişim. Öğretmenler ve okul yöneticileri dijital materyallerin öğrenci ilgisi ve öğrenmesine olumlu katkısı üzerinde görüş birliğinde olmasına karşın yönetsel girişimlere ilişkin uyumsuzluk sergilemektedirler. Öğretmenler, dijital materyallerin öğrenci ilgisi ve öğrenmesine yönelik kullanımına odaklı yönetsel girişimlerin yetersiz olduğunu bildirirken yöneticiler tam ters yönde etkili olduğunu bildirmektedirler. Bu uyumsuzluk üzerinde görev değişkeninin anlamlı bir etkisi tespit edilmiştir. Öğretmen ya da yönetici pozisyonunda olmak algı puanında anlamlı farka yol açmaktadır. Görev değişkeninin yanı sıra kurumsal değişkenlerden yerleşim yeri, okulun kademesi ve okul büyüklüğü de yönetsel girişime ilişkin algı puanlarında farklılığa sebep olmaktadır. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak uygulama alanına ve araştırma alanına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Problems in the use of printed materials can be alleviated by the use of digital materials. School administrators also have a responsibility in the use of digital materials for students' interest and learning. The literature points to a research gap focusing on school administrators' initiatives in the use of digital materials. In terms of implementation, effective initiatives and practices of school stakeholders are important to improve student engagement and learning. In this framework, scientific evidence-based interventions can support student development. The aim of the study is to examine managerial initiatives in compulsory formal education focused on the use of digital materials for students' interest and learning. In this context, an exploratory mixed design that serves data diversity and in-depth analysis was utilized. Qualitative and quantitative data were collected through focus group discussions, semi-structured individual interviews and surveys with teachers and administrators. The study group and sample of the study consisted of teachers and school administrators working in public primary, secondary and high schools in the city center of Aksaray province in the 2023-2024 academic year. Participants were accessed through criterion sampling, easily accessible and snowball sampling techniques in the purposive sampling method. Qualitative data were analyzed using content analysis and quantitative data were analyzed using descriptive and exploratory factor analysis and analysis of variance (t-test, ANOVA). There is a harmony between qualitative and quantitative findings. In the content analysis, a total of 143 codes were grouped under five themes. The most prominent theme according to code frequency is“the impact of digital materials on student learning”. The most frequently emphasized code in this theme is“attracting attention and motivation”. Administrative initiatives ranked second in terms of code density. The codes that stand out in this theme are“lack of support”and“lack of guidance”. Lack of infrastructure is also among the frequently emphasized themes. Qualitative data revealed differences in views and experiences between teachers and school administrators. Teachers' lack of conceptual knowledge about the concept of“digital material”was identified. Quantitative data were factorized under three dimensions: (1) Teaching process, (2) Student interest and learning, (3) Administrative initiative. Teachers and school administrators are aware of the importance of digital materials. They agreed on the positive contribution to student interest and learning, but disagreed on managerial initiatives. Teachers report that managerial initiatives focused on the use of digital materials for student engagement and learning are inadequate, while administrators report that they are effective in the opposite direction. A significant effect of the task variable on this incompatibility was found. Being in the position of teacher or administrator leads to a significant difference in perception score. Being a teacher or administrator has a significant difference in perception scores. In addition to the task variable, institutional variables such as location, school level and school size also cause differences in the perception scores of managerial initiatives. Based on the results of the research, recommendations were developed for the field of practice and research.