Yükseköğretim ingilizce hazırlık programının Z kuşağı öğrencilerinin öğrenme özellikleri yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of higher education level English preparatory program in terms of learning characteristics of generation Z students
  1. Tez No: 885087
  2. Yazar: DENİZ ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AKIN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, yükseköğretim İngilizce hazırlık okulunda uygulanan öğretim programının Z kuşağı öğrencilerin öğrenme özelliklerine uygunluğu yönünden değerlendirilmesidir. Yöntem: Temel nitel araştırma deseni kullanılan bu araştırmaya Yalova Üniversitesi'nde 2023-2024 akademik takviminde İngilizce hazırlık sınıfına kayıtlı 17 öğrenci ve 10 öğretim görevlisi katılmıştır. Araştırmada nitel veri toplama tekniklerinden araştırmacının hazırladığı yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Bulgular: Öğrenciler, dijital materyaller, grup çalışmaları ve teknoloji kullanımını tercih etmekte, öğrenme amaçları olarak bireysel gelişim ve mesleki gereklilikleri öne çıkarmaktadır. Eğitim programının çoğunlukla öğrenci özellikleriyle uyumlu olduğu belirtilirken, İngilizce konuşma ve ders materyalleri gibi bazı alanlarda geliştirmeler gerektiği vurgulanmıştır. Öğretim görevlileri, programı güncellemek, teknoloji entegrasyonunu artırmak ve Z kuşağına yönelik eğitimler düzenlemek suretiyle öğrenme deneyimini iyileştirmeyi önermişlerdir. Öğrenci ve öğretim görevlileri, öğrenme sürecinin daha etkileşimli, öğrenci merkezli ve teknoloji destekli olması gerektiğini vurgulamışlardır. Sonuç ve Öneriler: Araştırma, İngilizce hazırlık programının Z kuşağı öğrencilerinin öğrenme özelliklerine kısmen uygun olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, programın teknoloji entegrasyonunu güçlendirmesi, öğretim yöntemlerini güncellemesi ve öğretim materyallerini çeşitlendirmesi gerekmektedir. Öğretim görevlileri, Z kuşağı öğrencilerinin öğrenme stillerine uygun olarak eğitilmeli ve ölçme-değerlendirme süreçleri bu kuşağın ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirilmelidir. Eğitim programlarının sürekli olarak değerlendirilmesi ve güncellenmesi, Z kuşağı öğrencilerinin dinamik öğrenme ihtiyaçlarını karşılamak için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to evaluate the curriculum implemented in a higher education English preparatory school in terms of its suitability to the learning characteristics of Generation Z students. Method: Seventeen students enrolled in the English preparatory class at Yalova University in the 2023-2024 academic calendar and 10 lecturers participated in this study using a basic qualitative research design. A semi-structured interview form prepared by the researcher from qualitative data collection techniques was used in the study. Descriptive analysis technique was used to analyze the data obtained as a result of the research. Findings: Students preferred the use of digital materials, group work and technology, and emphasized individual development and professional requirements as learning objectives. While it was stated that the curriculum was mostly compatible with student characteristics, it was emphasized that some areas such as English speaking and course materials needed improvement. Lecturers suggested improving the learning experience by updating the curriculum, increasing technology integration and organizing trainings for Generation Z. Students and lecturers emphasized that the learning process should be more interactive, student-centered and technology-supported. Conclusion and Suggestions: The study shows that the English preparatory program is partially suitable for the learning characteristics of Generation Z students. However, the program needs to strengthen technology integration, update teaching methods and diversify teaching materials. Lecturers should be trained in accordance with the learning styles of Generation Z students and assessment and evaluation processes should be reshaped according to the needs of this generation. Continuous evaluation and updating of education programs is important to meet the dynamic learning needs of Generation Z students.