Yapay zeka uygulamalarının çağrı merkezi çalışanları tarafından kabulü üzerine uygulama örneği
Application example on acceptance of artificial intelligence applications by call center employees
  1. Tez No: 877193
  2. Yazar: İLKNUR BALKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma bağlamında, çağrı merkezi çalışanları özelinde yapay zeka kabulüne yönelik görüşlerinin demografik özellikler bağlamında farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede İstanbul ilinde çağrı merkezinde çalışmakta olan 112 kişiyle 12 Şubat 2024 ve 15 Nisan 2024 tarihleri arasında anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada literatür çalışması neticesinde hazırlanan bir anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve işyerindeki tecrübe demografik özelliklerine göre yapay zeka kabulüne yönelik tutumda anlamlı bir farklılık olmadığı, sadece toplam mesleki tecrübede yapay zekanın pozitif yönleri konusunda toplam mesleki tecrübesi daha fazla olanlar lehine anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the context of this study, it is aimed to examine whether the opinions of call center employees regarding the acceptance of artificial intelligence differ in the context of demographic characteristics. In this context, a survey was conducted with 112 people working in the call center in Istanbul between February 12, 2024 and April 15, 2024. A survey form prepared as a result of the literature study was used in the research. As a result of the research; It has been determined that there is no significant difference in the attitude towards the acceptance of artificial intelligence according to the demographic characteristics of gender, age, marital status, educational status and workplace experience, and that there is only a significant difference in total professional experience in favor of those with more total professional experience regarding the positive aspects of artificial intelligence.