Sosyal medya kullanımı ve beden algısının savunma mekanizmaları kapsamında incelenmesi
The examination of social media usage and body image in the context of defense mechanisms
- Tez No: 877198
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmalar sosyal medya kullanımının beden algısına etkilerini incelemektedir. En çok kullanılan sosyal medya platformlarından görsel paylaşım platformu Instagram kullanımına karşı koruyucu faktörler geliştirmek önem taşır. Bu çalışmada olgun savunma mekanizmalarının Instagram kullanımının beden memnuniyetine karşı aracılık etkisi incelenmiştir. 18-35 yaş arası 182 kadın katılımcıdan demografik bilgi formu, Instagram kullanım alışkanlıkları formu, beden memnuniyeti ölçeği ve savunma biçimleri testini (SBT-40) doldurmaları istenmiştir. Bulgulara göre, Instagram kullanım süresi ile beden memnuniyeti seviyesi negatif yönde güçlü bir ilişkidedir ancak olgun savunma mekanizmalarının bu ilişkide bir aracılık etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Research is investigating the impact of social media usage on body image. Developing protective factors against the use of visual sharing platform Instagram holds significance. This study examines the moderating effect of mature defense mechanisms on Instagram usage concerning body satisfaction. A total of 182 female participants aged 18-35 were asked to complete a demographic information form, an Instagram usage habits form, a body satisfaction scale, and the Defense Style Questionnaire (DSQ-40). According to the findings, there is a strong negative relationship between Instagram usage duration and body satisfaction levels; however, mature defense mechanisms did not moderate this relationship.