Kuşakların eğitim beklentilerinin farklılaşması üzerine insan kaynakları uygulamalarının önemi ve çalışan bağlılığına etkisi
The effect of generations' educational expectations on perceptions of human resources practices and employee loyalty
- Tez No: 877208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, kuşakların eğitim beklentilerinin farklılaşmasının insan kaynakları uygulamaları ve çalışan bağlılığı üzerindeki etkisini incelemektedir. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket uygulamasının 408 çalışana uygulanmasıyla yürütülen bu araştırma bulguları önemli sonuçlar ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, X, Y ve Z kuşaklarının eğitim yaklaşımlarında ve İK uygulamalarına bakış açılarında belirgin farklılıklar olduğunu göstermektedir. Z kuşağı, dijital ve online eğitimleri tercih etmekte ve İK uygulamalarını daha önemli görmektedir. Y kuşağı ise interaktif ve işbirlikçi öğretim yöntemlerine yönelmekte ve esnek kariyer yollarını tercih etmektedir. X kuşağı ise geleneksel eğitim yöntemleri ve güvenli meslek tercihleri ile öne çıkmaktadır. Araştırmada, İK uygulamalarının 4-6 yıl görev süresine sahip çalışanlar arasında daha olumlu değerlendirildiği görülmüştür. Bu çalışanlar, iş analizi, eğitim geliştirme, personel güçlendirme, ücret yönetimi ve ödül, işe alma ve yerleştirme süreçlerinden daha yüksek memnuniyet duymaktadır. Bu bulgu, İK stratejilerinin belirli görev süresi aralıklarındaki çalışanların ihtiyaçlarına göre uyarlanmasının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, iş güvenliği algısının çalışanların görev süresine göre değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Araştırma, İK uygulamalarının kuşakların ve görev sürelerinin farklı beklentilerine göre esnek ve kişiselleştirilmiş olmasının önemini ortaya koymaktadır. Her kuşağın ve görev süresinin özgün ihtiyaçlarına uygun İK stratejileri geliştirilerek, çalışan memnuniyeti ve örgütsel bağlılık artırılabilir. Bu, sürekli eğitim programları ve kişiselleştirilmiş gelişim fırsatları sunularak, çalışanların mesleki gelişimlerinin desteklenmesi ve örgütsel bağlılıklarının güçlendirilmesi ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the impact of generational differences in educational expectations on human resources practices and employee engagement. The findings of this research, which was conducted by applying a questionnaire, one of the quantitative research methods, to 408 employees, reveal important results. Research findings show that there are significant differences in the training approaches and perspectives of Generations X, Y and Z on HR practices. Generation Z prefers digital and online training and considers HR practices more important. Generation Y tends towards interactive and collaborative teaching methods and prefers flexible career paths. Generation X stands out with traditional education methods and secure occupational preferences. In the study, it was observed that HR practices are evaluated more favourably among employees with 4-6 years of service. These employees are more satisfied with job analysis, training development, staff empowerment, compensation management and reward, recruitment and placement processes. This finding emphasises the importance of tailoring HR strategies according to the needs of employees in specific tenure ranges. In addition, it was determined that the perception of job security varies according to the tenure of the employees. The study reveals the importance of HR practices to be flexible and personalised according to the different expectations of generations and tenures. Employee satisfaction and organisational commitment can be increased by developing HR strategies suitable for the unique needs of each generation and tenure. This will be possible by supporting employees' professional development and strengthening their organisational commitment by offering continuous training programmes and personalised development opportunities.